NRSR: Ústavnoprávny výbor začal vypočúvať kandidátov na sudcu ÚS

Bratislava 10. apríla (TASR) - Parlamentný ústavnoprávny výbor začal v stredu vypočúvať kandidátov na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR v priestoroch Zimnej jazdiarne Bratislavského hradu. Počas stredy by mal vypočuť troch uchádzačov. Každý z nich bude mať v úvode približne desať minút, počas ktorých má predstaviť svoje pracovné skúsenosti aj publikačnú činnosť. Kandidátom bude môcť klásť otázky zástupca prezidentky Zuzany Čaputovej, členovia výboru, ako aj prítomní poslanci NR SR.

O post ústavného sudcu chce zabojovať päť kandidátov. Sú nimi Michaela Králová, ktorú navrhol poslanec NR SR Roman Michelko (SNS). Ďalej Anton Dulak, ktorého navrhla dekanka Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy v Bratislave. Kandidátku Líviu Trellovú navrhol dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského. Ďalšou kandidátkou je Martina Jánošíková, ktorú navrhol dekan Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Verejný ochranca práv navrhol za kandidátku Zuzanu Pitoňákovú.

Vypočutie kandidátov pred členmi ústavnoprávneho výboru sa dá sledovať naživo na webe NR SR. Parlament by mal potom zvoliť dvoch kandidátov na funkciu sudcu ÚS, ktorá sa vlani uprázdnila po odchode sudkyne Jany Laššákovej. Z týchto dvoch kandidátov následne podľa Ústavy SR vyberie konkrétneho sudcu prezident SR.