NRSR: Výbor o kontrole MS SR na Najvyššom súde nerokoval, opozícia to kritizuje

Bratislava 9. mája (TASR) - Členovia Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR vo štvrtok nerokovali o okolnostiach kontroly Ministerstva spravodlivosti (MS) SR na Najvyššom súde (NS) SR. Mimoriadny výbor iniciovali opoziční poslanci, no na zasadnutí sa nepodarilo schváliť jeho program. Na záležitosť sa chcela opozícia pýtať ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD) a predsedu NS Jána Šikutu.

Členovia výboru po ukončení rokovania diskutovali o téme neformálne. Branislav Vančo (PS) sa pýtal koalície, prečo neumožnila riadne rokovanie. Tvrdí, že len chceli zistiť, či šlo zo strany MS o šikanóznu kontrolu. Opozícia hovorí, že zatiaľ sa ani raz nepodarilo otvoriť výbor k témam, ktoré iniciovala. Podpredseda výboru Tibor Gašpar (Smer-SD) reagoval, že výbor by o téme zbytočne rokoval, pretože treba počkať na výsledky kontroly. Poukázal, že výbor nemá vstupovať do kontrolných mechanizmov štátnych orgánov predčasne. Nevylučuje, že by sa táto téma mala riešiť na výbore, no nevidí na to aktuálne reálny dôvod. Dodal, že o kontrole by malo viac informácií poskytnúť ministerstvo spravodlivosti na brífingu.

Vančo povedal, že premiér Robert Fico (Smer-SD) obviňoval predsedu NS a sudcov NS, čím zasahoval do nezávislosti súdnej moci. Má podozrenie, že kontrola bola nezákonná, žiadaný rozsah označil za lovenie dôkazov. Hovorí tiež o podozrení, že kontrolou malo ísť o snahu o získanie prístupov k celej databáze informačného systému týkajúcej sa všetkých súdnych spisov súdu. Gašpar povedal, že vo veci sa rieši len náhodné prideľovanie spisov na Najvyššom súde a riešilo sa to aj v minulosti, nejde podľa neho o celý informačný systém. Ak by sa preukázalo, že NS prideľuje spisy účelovo, je to podľa neho fatálne.

Premiér ešte v apríli vyzval Šikutu, aby poskytol informácie, ako prerozdeľovali spisy prostredníctvom informačného systému v najcitlivejších politických kauzách v rokoch 2020 až 2023. Zamestnanci NS podľa premiéra odmietli rezortu spravodlivosti poskytnúť informácie. MS tvrdí, že nechcelo sprístupniť celú databázu ani konkrétne spisy. Šikuta reagoval, že spisy sú prideľované podľa pravidiel transparentnosti. Voči vyjadreniam premiéra sa ohradil, žiadať všetky spisy podľa neho nemá oporu v zákone.