NRSR: Výbor žiada pravidelnú správu o vyšetrovaní kauzy Rozuzlenie

Bratislava 3. apríla (TASR) - Parlamentný brannobezpečnostný výbor žiada ministra vnútra o pravidelnú písomnú správu o vyšetrovaní kauzy Rozuzlenie, v ktorej boli obvinení aj riaditeľ Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) a bývalý šéf Slovenskej informačnej služby (SIS). Vyplýva to z uznesenia, ktoré poslanci schválili na stredajšom mimoriadnom zasadnutí.

Policajný viceprezident Ivan Hapšták upozornil, že trestná vec je stále živá. "Doposiaľ vyšetrovateľovi nebolo doručené rozhodnutie generálnej prokuratúry," načrtol. Naposledy bol vo veci vykonaný úkon v marci.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) si myslí, že cieľom kauzy bolo ovplyvniť výsledky parlamentných volieb.

Predseda výboru Tibor Gašpar (Smer-SD), ktorý výbor zvolal, považuje obvinenia v kauze za účelové a nezákonné. Kauzu považuje za závažnú, keďže sa dotkla riaditeľov dvoch významných inštitúcií, ktoré majú vplyv na vnútornú bezpečnosť Slovenska. Odmietol, že by chcel výbor prípad vyšetrovať alebo zasahovať do vyšetrovania. Ako podotkol, za uznesenie hlasovali aj poslanci opozície. "Výbor bude túto kauzu sledovať z hľadiska vývoja," načrtol.

Koaličný poslanec Ivan Ševčík (SNS) doplnil, že výboru stačí správa, či sa vo veci koná. "My chceme len vedieť o tom, aby sa konalo priebežne, zákonne, a aby sa vyšetrovateľ vecou aktívne zaoberal," dodal.

Opozičný poslanec Juraj Krúpa (SaS) si myslí, že žiadosťou o stave vyšetrovania sa prekročili kompetencie výboru. Nevylúčil podnet na generálnu prokuratúru. "Ešte sa nikdy nestalo v histórii, aby si brannobezpečnostný výbor nechával posielať správy o prebiehajúcom vyšetrovaní," skonštatoval. Namieta tiež, že má správy poskytovať minister vnútra. Argumentuje, že šéf rezortu nemá právo zasahovať a informovať sa o prebiehajúcich vyšetrovaniach.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Rozuzlenie obvinila vlani v auguste viacero osôb. Obvinenie sa týkalo zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Generálna prokuratúra SR zrušila v marci postupom podľa paragrafu 363 Trestného poriadku obvinenie bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi P. a šéfovi NBÚ Romanovi K.