NRSR: Začala sa diskusia k PVV, 50 rečníkov sa prihlásilo písomne

Bratislava 14. novembra (TASR) - V Národnej rade (NR) SR sa v utorok popoludní začala diskusia k programovému vyhláseniu vlády (PVV). Zatiaľ sa do nej prihlásilo 50 rečníkov písomne, z toho štyria sú za poslanecký klub. V úvode diskusie predstavil vládny program premiér Robert Fico (Smer-SD). Podčiarkol potrebu rešpektovať Ústavu SR a požiadal o dôveru. Následne vystúpil aj predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD). Deklaroval, že vláda sa bude snažiť naplniť nádej občanov na lepší, pokojnejší a bezpečnejší život.

Podľa rokovacieho poriadku môže písomne prihlásený člen snemovne rečniť maximálne 20 minút, ak je prihlásený za klub, tak pol hodiny. Zákonodarcovia môžu na jednotlivých rečníkov reagovať faktickými poznámkami, jedna môže trvať najviac dve minúty. Po vystúpeniach písomne prihlásených poslancov bude množné sa prihlásiť do diskusie ešte ústne. Hocikedy môžu požiadať o slovo členovia vlády, premiér, podpredsedovia a predseda NR SR.

Diskusia k PVV trvala aj v minulosti viac dní. Napríklad pri schvaľovaní programu kabinetu Igora Matoviča (OĽANO) trvala zhruba päť dní a zapojilo sa do nej okolo 70 rečníkov. Po rekonštrukcii vlády v roku 2018, keď Roberta Fica na premiérskom poste striedal Peter Pellegrini, sa do diskusie prihlásilo písomne 39 rečníkov z radov vtedajšej opozície. V roku 2016, keď o dôveru NR SR žiadal predchádzajúci Ficov kabinet, zasadala snemovňa šesť dní.