NRSR: Začala sa ustanovujúca schôdza, novozvolení poslanci na nej zložia sľub

Bratislava 25. októbra (TASR) - Dosluhujúci predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) otvoril v stredu ustanovujúcu schôdzu Národnej rady (NR) SR. V úvode rokovania zaznela štátna hymna. Novozvolení poslanci na schôdzi zložia sľub a ujmú sa mandátu. Zvoliť majú aj nového predsedu a podpredsedov parlamentu. Utvoria si kluby a parlamentné výbory.

Poslanci skladajú v úvode schôdze sľub do rúk dosluhujúceho predsedu. Sľub znie: "Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života."

Následne by mali zákonodarcovia zvoliť nového predsedu parlamentu, ktorému Kollár odovzdá vedenie schôdze. Na prvej schôdzi sa parlament dohodne aj na počte podpredsedov snemovne, mali by byť štyria. V tajnej voľbe budú o nich poslanci hlasovať.

Zákonodarný zbor má zriadiť na prvom stretnutí aj parlamentné výbory. Zároveň rozhodne o počte a poslaní ďalších výborov, ktoré nemá v zákone striktne určené, a dohodne sa na ich zložení.

Ustanovujúcu schôdzu by mali počas dňa prerušiť. Počas toho by mala prezidentka Zuzana Čaputová menovať nových ministrov, ktorí z parlamentu nastúpia do vedenia svojich rezortov. V parlamente by ich mali následne vystriedať náhradníci.

Víťazom parlamentných volieb sa stal Smer-SD, obsadí 42 poslaneckých kresiel. Nasledujú Progresívne Slovensko s 32 a Hlas-SD s 27 mandátmi. Do parlamentných lavíc sa dostali aj koalícia OĽANO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí, ktorá má 16 poslaneckých kresiel. KDH bude zastupovať 12, SaS 11 a SNS desať poslancov.