NS SR zmiernil B.Paškovi trest v kauze nákupu ultrazvukov na päť rokov väzenia-2

Bratislava 1. augusta (TASR) - Senát Najvyššieho súdu (NS) SR zmiernil trest Branislavovi Paškovi v kauze nákupu ultrazvukov. Namiesto pôvodných siedmich rokov väzenia dostal za machinácie pri verejnom obstarávaní súhrnný päťročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Rozhodnutie je právoplatné. Ide o synovca nebohého expredsedu Národnej rady SR Pavla Pašku.

Trest si Branislav Paška odpyká v ústave na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia. Pôvodný sedemročný trest väzenia považoval odvolací súd za neprimeraný. Dôvodom jeho mimoriadneho zníženia je aj čas desiatich rokov od spáchania skutku.

"Rešpektujeme rozhodnutie odvolacieho súdu, aj keď sa s ním nestotožňujeme," uviedol médiám po utorkovom verejnom zasadnutí Paškov obhajca Sergej Romža. Odvolacie námietky sa týkali najmä spôsobu výpočtu škody a miery participácie Pašku na predmetnom verejnom obstarávaní.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko je rád, že prípad dospel do právoplatného konca. "Súd v konečnom dôsledku dnes právoplatne potvrdil všetky skutočnosti, ktoré sme ako prokuratúra predkladali a nakoniec uznal obvineného za vinného," dodal.

Prostredníctvom obhajoby vo svojom odvolaní Paška uvádzal, že rozsudok Špecializovaného trestného súdu považuje za nezákonný. Navrhoval, aby Najvyšší súd napadnutý rozsudok v celom rozsahu zrušil a vec vrátil prvostupňovému súdu na opätovné prejednanie a rozhodnutie. Na utorkovom verejnom zasadnutí sa nezúčastnil.

Ku skutku došlo ešte v roku 2013, keď mal obžalovaný ako vedúci oddelenia verejného obstarávania Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach uprednostniť víťaza verejnej súťaže v neprospech iných tak, že sám nastavil podmienky na technické špecifikácie a vybavenie štyroch zariadení pri verejnom obstarávaní, čím uprednostnil vopred vybranú spoločnosť a porušil zákon.

Okrem diskriminačných kritérií, ktoré tendru vyčítali konkurenčné firmy, problémom bola aj cena prístrojov. Nemocnicu ultrazvuky vyšli údajne takmer dvojnásobne drahšie.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam, foto a videozázanm.

Správa bola doplnená v 2. odseku a rozšírená o 3. a 4. odsek.