Opozičné strany reagovali na smrť Alexeja Navaľného

Bratislava 16. februára (TASR) - Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj bol podľa Progresívneho Slovenska (PS) jedným z najodvážnejších väzňov svedomia režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) v reakcii na jeho úmrtie vyhlásila, že plne stojí za demokratickými opozičnými silami v Rusku.

Zodpovednosť za Navaľného smrť padá podľa hnutia PS jednoznačne na ruského prezidenta. "Alexej Navaľnyj bol jedným z najodvážnejších väzňov svedomia Putinovho režimu. Od začiatku vedel, že za svoj boj môže zaplatiť aj tú najvyššiu cenu, no aj tak necúvol," uviedla Tereza Mikáčová z mediálneho oddelenia PS.

Predseda SaS Richard Sulík vyhlásil, že všetci podporovatelia ruského režimu, ktorí si zakrývali oči pred zverstvami Putina, tak dostali smrťou Navaľného jasný dôkaz, ako sa skončí každý kritik diktátora z Kremľa. "Je absolútne neprijateľné, aby bol akýkoľvek opozičný politik na svete nielen väznený, ale následne doslova umučený vo väzenskom tábore," povedal Sulík.

Na Navaľného smrť reagoval aj predseda mimoparlamentnej strany Modrí-ES Mikuláš Dzurinda. "Je dôkazom, že skutočným nepriateľom režimu Vladimira Putina nie je ani EÚ, ani NATO, ani USA, ale jeho vlastní občania," reagoval. Vyzval vládu aj parlament, aby tento neľudský, zlovestný režim dôrazne odsúdili.

Alexej Navaľnyj zomrel v piatok vo väzení. Príčiny jeho smrti sa podľa ruskej väzenskej služby stále zisťujú.