Oznámenie: Prezidentka SR Zuzana Čaputová odcestuje na rozlúčkovú návštevu ČR

Prezidentka SR Zuzana Čaputová odcestuje v stredu 12. júna na rozlúčkovú návštevu Českej republiky. Pôjde o jej poslednú zahraničnú cestu vo funkcii.

Popoludní sa stretne s prezidentom ČR Petrom Pavlom na Pražskom hrade. Po ich spoločnom rokovaní sa uskutoční tlačová konferencia. V pražskej Botanickej záhrade prezidentka neskôr zasadí lipu ako národný strom SR v rámci projektu Korene osobností, ktorého zámerom je prepojiť spoločenský odkaz významných osobností z rôznych oblastí s prírodným bohatstvom Zeme.

Vo štvrtok 13. júna sa prezidentka zúčastní na 10. ročníku konferencie Prague European Summit, na ktorej vystúpi s príhovorom a prevezme si ocenenie Vision for Europe, ktoré je každoročne udeľované za rozvoj európskych ideálov. Neskôr preberie z rúk prezidenta ČR najvyššie české štátne vyznamenanie Rad Bieleho leva. Prezidentka udelí Petrovi Pavlovi najvyššie slovenské štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža.

Na záver rozlúčkovej návštevy sa na Pražskom hrade uskutoční slávnostný obed podávaný prezidentom ČR a prvou dámou na počesť prezidentky a jej partnera za účasti osobností českého a slovenského politického a spoločenského života.

Program návštevy:

streda 12. júna

14.30 Oficiálny privítací ceremoniál

- fototermín

14.50 Stretnutie prezidentky SR s prezidentom ČR

- fototermín

15.40 Spoločná tlačová konferencia

Pražský hrad

16.30 Slávnostné zasadenie národného stromu SR

- fototermín

Praha, Botanická záhrada, Trojská 800

štvrtok 13. júna

11.00 Účasť na konferencii Prague European Summit

- fototermín

Praha, Černínsky palác, Loretánské námestie 5

12.00 Ceremónia odovzdania štátnych vyznamenaní

- fototermín

Pražský hrad

TASR o tom dnes informoval hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.

Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.