P. Pellegrini bude na samite EÚ o funkciách rokovať o menách Costa a Kallasová

Brusel 17. júna (TASR) - Slovensko bude mať na pondelňajšom mimoriadnom samite EÚ otázky ku kandidátovi európskych socialistov a vlastný postoj má aj ku kandidátke európskych liberálov na funkciu šéfky európskej diplomacie. Naznačil to prezident SR Peter Pellegrini tesne pred zasadnutím Európskej rady, ktorého cieľom je dohodnúť sa na najdôležitejších funkciách v inštitúciách EÚ, informuje spravodajca TASR.

Európska ľudová strana (EPP) ako víťaz volieb do Európskeho parlamentu (EP) si nárokuje druhý mandát predsedníčky Európskej komisie pre Ursulu von der Leyenovú. Najčastejším menom, ktoré sa spomína v súvislosti s predsedom Európskej rady, je portugalský expremiér z tábora európskych socialistov António Costa. Európski liberáli zase v budúcej eurokomisii očakávajú, že post pre zahraničné vzťahy získa estónska premiérka Kaja Kallasová.

Pellegrini na samit pricestoval namiesto zraneného premiéra Roberta Fica. Ako upozornil, počas rokovaní šéfov vlád a štátov bude konštruktívnym partnerom, pričom nechce nič blokovať, ale zároveň bude žiadať pre Slovenskú republiku čo najlepšiu pozíciu v budúcej exekutíve EÚ.

K trojici mien Von der Leyenová, Costa, Kallasová sa nechcel vyjadriť. Prezradil iba, že v mene slovenského sociálno-demokratického premiéra sa chce Costu pýtať na jeho predstavu podpory Slovenska. Ešte ako portugalský premiér a popredný predstaviteľ európskych socialistov bol totiž jedným z najaktívnejšich, ktorí volali po pozastavení členstva Smeru-SD v Európskej socialistickej strane. To sa rovnako dotklo aj strany Hlas, ktorá v tom čase rokovala o vstupe do tejto politickej rodiny.

"Ak hovoríme o pozícii predstaviteľa zahraničnej politiky EÚ, tu by som chcel povedať, že v tomto extrémne napätom období na medzinárodnej politickej scéne musím mať istotu, že to nebude človek, ktorý má extrémne vyhranené názory a namiesto toho, aby pomáhal vnášať do medzinárodnej politiky viac konsenzu a upokojenia, aby ešte neprilieval viac oleja do ohňa," povedal s odkazom na premiérku Kallasovú. V EÚ ju vnímajú ako jednu z najtvrdších kritičiek režimu Vladimira Putina v Rusku.

Dodal, že tento názor nezdieľa ako jediný spomedzi lídrov členských krajín a zdôraznil, že ak by Kallasová túto funkciu získala, tak by sa mala správať ako eurokomisárka a nemala by používať rétoriku estónskej premiérky.

Prezident priznal, že pri týchto dvoch menách bude rokovať, "niečo v zákulisí, o niečom otvorene".

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam a videozáznam.