P. Pellegrini: Slovensko nepotrebuje ďalšieho opozičného prezidenta

Bratislava 27. marca (TASR) - Po takmer desiatich rokoch politického súperenia medzi prezidentom a vládou a viac ako troch rokoch nestability počas vlád Igora Matoviča, Eduarda Hegera a Ľudovíta Ódora už Slovensko nepotrebuje ďalšieho opozičného prezidenta. V TASR TV to povedal predseda parlamentu a kandidát na prezidentské kreslo Peter Pellegrini (Hlas-SD).

Traja najvyšší ústavní činitelia, prezident, predseda parlamentu a predseda vlády, by sa podľa neho mali pravidelne stretávať a rozprávať sa o zásadných otázkach zahraničnej a domácej politiky. Úlohu kritizovať vládnu politiku a vytvárať jej protiváhu má podľa Pellegriniho politická opozícia v parlamente, nie hlava štátu. "Prezident má byť nad tým, nemá byť prezidentom koalície alebo opozície," vyhlásil.

Dodal, že aj keď jeho protikandidáta Ivana Korčoka podporujú najmä opozičné strany a jeho, po získaní podpory SNS, zasa koaličné, v prípade zvolenia sa chce snažiť o nadstranícke rozhodovanie naprieč koalično-opozičným spektrom a pôsobiť v smere tlmenia napätí a konfliktov v spoločnosti.

Poznamenal, že ako bývalý premiér osobne pozná mnoho svetových politických lídrov a vie sa s nimi normálne rozprávať, za kľúčové v týchto rozhovoroch však považuje presadzovanie slovenských záujmov. "Vláda Igora Matoviča, ktorej súčasťou bol aj Ivan Korčok, mala najnižšiu dôveru obyvateľov tejto krajiny od vzniku tejto republiky, ale chválili ju v Bruseli a vo Washingtone," doplnil Pellegrini.

Ekonomicky podľa neho priviedli vlády bývalého volebného obdobia Slovensko "na psí tridsiatok" a spôsobili aj zníženie obranyschopnosti štátu. Pellegrini nepodporuje odovzdávanie ďalších zbraní zo slovenských armádnych skladov Ukrajine a je zásadne proti možnosti vyslať na Ukrajinu slovenských vojakov. Povinnosťou vlády je podľa neho pôsobiť tak, aby sa začali rokovania o mieri. Za správne považuje poskytovať Ukrajincom humanitárnu pomoc, odmínovacie systémy a hľadať cesty ekonomickej spolupráce.

Rozhodnutie českej vlády pozastaviť česko-slovenské medzivládne konzultácie pre postoj Slovenska k Ukrajine považuje Pellegrini za prehnané gesto. "Premiér Petr Fiala povýšil aktuálnu nezhodu vo videní konkrétneho politického problému nad naše nadštandardné záujmy," konštatoval.

V tejto situácii by od slovenského prezidenta očakával obhajobu našich záujmov. Mrzí ho preto, že prezidentka Zuzana Čaputová sa vyjadrila, že českého premiéra chápe. "Ako sa môže prezident SR postaviť za cudziu vládu a ešte ju chváliť, že urobila niečo proti Slovensku?" pýta sa Pellegrini. Poukázal na to, že spolupráca rezortných ministrov slovenskej a českej vlády pokračuje normálne. Pripomenul pondelkovú (25. 3.) návštevu českého ministra práce.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.