Parlament otvára brány pre verejnosť, pripravený je program pre návštevníkov

Bratislava 1. septembra (TASR) - Národná rada (NR) SR v piatok otvorila svoje brány pre verejnosť. Pripravený je program v areáli parlamentu a Bratislavského hradu. Deň otvorených dverí potrvá do 17.00 h.

Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) v úvodnom príhovore pripomenul výročie Ústavy SR. Zároveň privítal verejnosť v priestoroch hradu a parlamentu. Súčasťou otvorenia podujatia je tiež slávnostný ceremoniál vztýčenia štátnej vlajky o 11.00 h pred budovou parlamentu.

Verejnosti bude sprístupnená rokovacia sála a priestory parlamentu. Pripravená je zároveň prehliadka expozície Slovenského národného múzea v areáli Bratislavského hradu či obhliadka keltsko-rímskej cesty. Návštevníci si môžu pozrieť výstavu "My Národ Slovenský...", 30 rokov štátnosti (1993 - 2023). Náladu spestrí aj vojenská hudba.

Pohotovostný policajný útvar a Finančná správa SR predvedú návštevníkom dynamickú ukážku na Leopoldovom nádvorí. Pripravené sú tiež ukážky práce s policajnými psami.

Celý deň je na terase pred parlamentom sprístupnená prezentácia a prehliadka techniky úradu pre ochranu ústavných činiteľov, v areáli hradu bude prehliadka techniky, statické a dynamické ukážky bezpečnostných a záchranárskych zložiek či edukačné stánky.

V južnom krídle Hradného paláca otvoria návštevníkom reprezentačné priestory. V záhradnom pavilóne sú nachystané prezentácie, informačné panely a materiály zamerané na Ústavu SR a prácu Kancelárie NR SR. O 13.30 h je naplánovaná aj diskusia s hosťami o blížiacich sa parlamentných voľbách.

Pre verejnosť bude prístupná aj Zimná jazdiareň Bratislavského hradu, pripravené bude občerstvenie pre návštevníkov. Pre najmenších bude otvorený aj Detský kútik na Dolnej východnej terase.