Podpredseda NRSR P. Žiga prijal ministra zahraničných vecí ČR J. Lipavského

Bratislava 18. júna (TASR) - Bilaterálne vzťahy a ich rozvoj, spolupráca na úrovni národných parlamentov, ale aj možnosti rozšírenia spolupráce oboch štátov boli témami utorkového stretnutia podpredsedu Národnej rady (NR) SR Petra Žigu a ministra zahraničných vecí ČR Jana Lipavského. TASR o tom informovali z Odboru komunikácie s médiami a verejnosťou kancelárie NR SR.

"Česká republika zostáva naším najbližším susedom, prirodzeným partnerom a spojencom v širokom spektre tém, a to bez ohľadu na politické zloženie parlamentov či vlád na Slovensku či v Česku," uviedol Žiga. Zároveň v súvislosti s rozvojom vzťahov medzi oboma štátmi zdôraznili potrebu nielen udržať, ale aj zintenzívniť kontakt na úrovni národných parlamentov a vlád.

Podpredseda parlamentu deklaroval v rámci spolupráce na úrovni národných parlamentov záujem rozvíjať expertný dialóg medzi výbormi. "Vzájomná inšpirácia pri tvorbe legislatívy, koordinácia v témach ako čerpanie finančných prostriedkov z Európskej únie, nedostatok pracovnej sily alebo nelegálna migrácia sú aktuálne výzvy, ktoré nám parlamentný dialóg môže napomôcť zvládnuť," ozrejmil.

Tiež sa zhodli na spolupráci na nepolitickej úrovni, ako napríklad pri výmene informácií v oblasti informatiky či umelej inteligencie a rozšírenie spolupráce na úrovni kultúry.