Politici si pripomínajú 6. výročie vraždy novinára J. Kuciaka a jeho snúbenice-2

Bratislava 21. februára (TASR) - Slovenskí politici si v stredu pripomínajú šieste výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. SaS pripomína potrebu pokračovania ich odkazu. Predseda PS Michal Šimečka zdôraznil, že zlo v politike aj v spoločnosti treba vedieť včas odhaliť a zastaviť.

Podľa SaS je našou úlohou, aby sa nezabudlo na odvahu dvoch mladých ľudí a aby ich odkaz pokračoval ďalej. Poslanci SaS si symbolicky pripomenuli výročie vraždy zapálením sviečky pri pamätníku Jána a Martiny na bratislavskom Námestí SNP. Strana sa zároveň poďakovala novinárom zo serióznych médií, ktorí naďalej robia svoju prácu veľmi dobre.

Šimečka pripomenul, že dvoch mladých nevinných ľudí zavraždili iba preto, že nezištne a poctivo robili to, čomu verili. "Objednávatelia ich vraždy si mysleli, že sú beztrestní a môžu všetko," napísal na sociálnej sieti. "Je našou povinnosťou robiť maximum preto, aby sme takéto zlo v politike a spoločnosti vedeli včas odhaliť, zastaviť, premôcť," doplnil.

KDH hovorí o neodpustiteľnej vražde, ktorá zmenila Slovensko. Výročie si v parlamente pripomenula aj poslankyňa a predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová. "Vládna koalícia pošliapala ich spomienku mafiánskou novelou zákona, kde mnohé skutky, o ktorých písal Ján Kuciak, budú premlčané," dodala. Výročie si na sociálnej sieti pripomenuli aj viacerí poslanci Národnej rady SR z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ.

Líder hnutia Slovensko Igor Matovič na spomienkovom podujatí povedal, že má pocit, ako keby mnohí z nás zabudli na to, čo títo dvaja ľudia obetovali pre to, aby Slováci žili v štáte, kde nevládne mafia. Pripomenul, že Kuciak celý svoj profesionálny život venoval odhaľovaniu zločinov vtedajšej vládnej moci. Dodal, že Kuciakov odkaz je dôležitý aj pre novinárov, ktorí by mali stále hľadať pravdu.

Iniciatíva Za slušné Slovensko informovala, že pri príležitosti výročia vraždy budú vo viacerých mestách na Slovensku aj v zahraničí spomienkové zhromaždenia. V Bratislave bude zhromaždenie na Námestí slobody o 17.00 h.

Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára 2018 v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta. Najpravdepodobnejším motívom bola podľa polície jeho investigatívna žurnalistická práca. V prípade sú právoplatné tri rozsudky. Vykonávatelia vraždy Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.

UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená o 5. odsek.