Politika: M. Šimečka rezignoval na post podpredsedu EP

Bratislava 13. októbra (TASR) - Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka rezignoval na post podpredsedu Európskeho parlamentu (EP). Na sociálnej sieti informoval, že vo štvrtok (12. 10.) oznámil svoju rezignáciu predsedníčke Európskeho parlamentu Roberte Metsolovej. Funkcie sa vzdáva od 17. októbra.

"Som vďačný a hrdý na to, že som ako historicky prvý Slovák mohol reprezentovať našu vlasť na pozícii podpredsedu EP. Moment, keď slovenčina prvýkrát zaznela od predsedníckeho stola pri rokovaní EP, si už budem pamätať navždy," dodal Šimečka.

Cení si skúsenosti, ktoré v europarlamente nadobudol, hodnotí ich ako skvelú školu vrcholovej politiky. Získané zručnosti z európskej politiky chce naplno uplatniť na Slovensku v nasledujúcom volebnom období. "Ako líder opozície budem kontrolovať kroky vlády Smeru, Hlasu a SNS. Voči ich štýlu vládnutia musíme budovať oveľa lepšiu, kvalitnejšiu alternatívu," vyhlásil.

Šimečka pôsobil v EP od roku 2019, vo februári 2020 bol zvolený za podpredsedu liberálnej frakcie Renew Europe (Obnovme Európu), ktorá ho navrhla za podpredsedu EP. Na tento post zvolili europoslanci Šimečku 18. januára 2022.

V tohtoročných parlamentných voľbách na Slovensku bol lídrom hnutia PS. Vo voľbách získalo hnutie 17,96 percenta hlasov, za prvým Smerom-SD zaostalo o takmer päť percent.