Premiér avizuje na najbližšom rokovaní vlády "legislatívnu smršť" (2)

Bratislava 20. marca (TASR) - Premiér Robert Fico (Smer-SD) avizuje na najbližšom rokovaní vlády "legislatívnu smršť". Hoci má ísť o výjazdové rokovanie v Galante, kabinet má riešiť aj veľké novely. Avizoval tiež, že bude navrhovať prerokovanie zmien v RTVS v skrátenom legislatívnom konaní. Rokovať o tom bude podľa jeho slov ešte koaličná rada.

"Bude to taká malá legislatívna smršť," uviedol premiér na margo ďalšieho rokovania vlády. Priblížil, že na programe má kabinet okrem zmien v RTVS aj veľkú novelu zákona o verejnom obstarávaní, o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ale aj ďalšie zmeny v sociálnej oblasti.

Čo sa týka RTVS, premiér poukázal na kroky vedenia a zamestnancov RTVS v uplynulom období. Tvrdí, že RTVS je v súboji s vládou, preto nemôže napĺňať objektivitu a verejnoprávnosť vysielania. Občania pritom majú podľa jeho slov právo na objektívne a pravdivé informácie, no nedostávajú ich. Vidí v tom naplnenie dôvodov na prijatie zmien v skrátenom konaní. Dodal, že na to potrebuje ešte súhlas koaličnej rady vzhľadom na potrebné hlasy poslancov.

Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáš Drucker (Hlas-SD) po rokovaní vlády k téme uviedol, že Hlas je za riadny legislatívny proces a diskusiu k návrhu. Očakáva, že pôvodná verzia sa môže meniť. "Uvidíme, ako sa vyhodnotia pripomienky," poznamenal.

Premiér takisto informoval, že pokračujú prípravy spoločného rokovania s ukrajinskou vládou na východe Slovenska 11. apríla. Vláda má podľa jeho slov vybrané projekty, ktorým sa chce venovať. "Chcem, aby výsledkom rokovania medzi slovenskou a ukrajinskou vládou bolo konkrétne uznesenie s konkrétnymi úlohami a konkrétnym finančným krytím," povedal. Má ísť o projekty, ako je dobré železničné prepojenie Kyjeva a Košíc, rekonštrukcia hraničného priechodu Vyšné Nemecké a aj energetické prepojenie Mukačevo - Veľké Kapušany, prípadne Lemešany. Rovnako má byť témou aj odmíňovanie Ukrajiny a ďalšie.

UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená o 4. odsek.