Prezident: SR sa nebude báť hovoriť v EÚ a NATO suverénnym hlasom

Bratislava 15. júna (TASR) - Slovensko bolo, je a ostane pevnou súčasťou Európskej únie i Severoatlantickej aliancie, ale nebude sa v nich nikdy báť hovoriť svojím suverénnym hlasom. Vo svojom inauguračnom príhovore to vyhlásil prezident SR Peter Pellegrini. Sľubuje spájanie Slovenska, chce aktívne ponúkať víziu zjednoteného a súdržného národa. Usilovať sa chce o vytvorenie silného a starostlivého štátu.

"Budem spájať Slovensko, na ktorom spoločne žijú ľudia rôznych národností, vierovyznania, svetonázoru, orientácie či rasy. Budem hľadať cestu, ako dať všetkým ľuďom pocit súdržného spoločenstva, ktoré dokáže ťahať za jeden povraz a posúva svoju vlasť k lepšej budúcnosti," uviedol Pellegrini.

Aktívne chce ponúkať víziu zjednoteného a súdržného národa, ktorý sa dokáže spojiť pre spoločný cieľ a dokáže uspieť v porovnaní s najúspešnejšími krajinami sveta. Chce tiež ponúkať víziu pokojného a dôstojného života všetkých ľudí na Slovensku.

"Národnoštátne záujmy SR budú pre mňa dôležitejšie ako potlesk celebrít, oslavovanie médií či pochvala od svetových lídrov," vyhlásila hlava štátu. Sľubuje, že sebavedomé a hrdé Slovensko, ľudia, národ a štát budú u neho vždy na prvom mieste.

Pellegrini chce pracovať aj na zdravých vzťahoch so všetkými našimi susedmi - Českou republikou, Poľskom, Rakúskom, Maďarskom aj Ukrajinou. "Ukrajine chceme pomôcť, aby sa mohla tešiť zo spravodlivého mieru a následnej obnovy," pripomenul.

Chce sa usilovať o vytvorenie silného a starostlivého štátu, ktorého centrom pozornosti je človek od narodenia až po dôstojnú starobu. Štát má podľa neho stáť na princípe sociálnej spravodlivosti a pomôcť všetkým, ktorí to potrebujú.

"Budem sa usilovať o politiku, v ktorej panuje základná kultúra, úcta a dôstojnosť," skonštatoval s tým, že nechce politiku, v ktorej rozhoduje to, kto hlasnejšie kričí alebo kto čím viac urazí politického protivníka. Rozhodovať má podľa neho schopnosť pracovať pre ľudí a plniť svoje sľuby.

Prezidentský palác chce ponúkať ako miesto, kde sa môže rodiť dlhodobá vízia Slovenska a kde sa môžu stretnúť za jedným stolom aj znepriatelené politické strany, aj skutoční odborníci, aby spoločne diskutovali o vízii na desaťročia dopredu.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe foto.