Prezidentka: Platforma SME TU bude upozorňovať i brániť násiliu na ženách

Bratislava 8. marca (TASR) - Nielen pre súčasnú, ale aj budúce generácie žien a dievčat je potrebné urobiť viac pre zmenu v spoločnosti. Pri príležitosti piatkového Medzinárodného dňa žien (MDŽ) to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová, osobitne poukazujúc na problém neriešeného, ba i skryto akceptovaného násilia na ženách.

Aktivitou, ktorá by v tomto smere mala prispieť k zmene, je novovzniknutá platforma SME TU. Prezidentka spresnila, že má združovať nielen ženy zažívajúce rôzne podoby násilia, ale aj ženy a mužov, ktorí tento problém neprehliadajú a nechcú prehliadať. "Naša platforma chce rozširovať komunitu ľudí, ktorá problém pomenúva a posilňuje sieť podpory pre obete násilia. Od konkrétnej odbornej pomoci až po vytváranie tlaku na zmenu v spoločnosti," uviedla Čaputová. Verejnosť zároveň vyzvala na pripojenie sa k myšlienke prostredníctvom sociálnych sietí.

Doplnila, že aktivitou platformy je aj piatkové stretnutie angažovaných žien a mužov, ktorí sa venujú téme násilia na ženách. "Ďalšie podujatia, i v rámci celého Slovenska, budú nasledovať," uistila.

Vo svojom príhovore spomenula i iné problémy, ktorým ženy v slovenskej spoločnosti čelia, vrátane otázky spravodlivého odmeňovania či nerovnosti pri kariérnom postupe. "Byť ženou stále znamená v niektorých prípadoch hendikep. Nie pre nedostatok kvalít, ale pre dostatok predsudkov," skonštatovala hlava štátu.

Vyjadrila zároveň odhodlanie ísť v stopách silných predstaviteliek ženského hnutia v boji za rovnoprávnosť. "Dnes budeme naozaj oslavovať MDŽ, nie prázdnymi slovami alebo kyticami, ale oslavou sily žien postaviť sa za seba, svoju slobodu a dôstojnosť," vyhlásila hlava štátu.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam a fotoreportáž.