Prezidentka po samite Trojmoria: SR musí využiť možnosti na zlepšenie diaľnic

Bratislava/Bukurešť 6. septembra (TASR) - Slovensko musí využiť príležitosti na zlepšenie diaľničnej, železničnej a ďalšej infraštruktúry. Uviedla to slovenská prezidentka Zuzana Čaputová po skončení stredajších rokovaní samitu Iniciatívy troch morí v Bukurešti. Pripomenula, že hlavným cieľom Trojmoria je budovanie tesnejších prepojení vrátane energetických či digitálnych. Informuje o tom TASR.

Ako pokračovala slovenská prezidentka, v minulosti sa budovali predovšetkým prepojenia medzi východom a západom, teraz sa kladie dôraz na prepojenie severu a juhu na území medzi troma morami – Baltským, Čiernym a Jadranským.

"Slovensko, ako vieme, leží na tejto trase. Je veľmi dôležité, aby sme boli súčasťou týchto rokovaní a využili príležitosti na zlepšenie, či už ide o diaľnice alebo železnice a takisto ďalšie prepojenia, ktoré sa týkajú našej krajiny," povedala Čaputová.

Vyzdvihla aj dôležitosť energetických prepojení, energetickej nezávislosti a diverzifikácie zdrojov. Okrem toho je podľa nej dôležité pracovať aj na prepojeniach obnoviteľných zdrojov energie.

Rumunský prezident Klaus Iohannis na začiatku samitu spomenul incident súvisiaci s nájdením úlomkov na území Rumunska v tesnej blízkosti hraníc s Ukrajinou, pričom prebieha vyšetrovanie, či nejde o zvyšky ruského dronu. Čaputová označila takéto dôsledky ruského bombardovania Ukrajiny za neprijateľné. Zdôraznila pritom, že primárnym cieľom útoku nebolo územie Rumunska, ale ukrajinský prístav ležiaci na opačnej strane Dunaja.

Prezidentka sa v Bukurešti stretla i s maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou, s ktorou rokovala o probléme migrácie. "To čo, ma predovšetkým zaujímalo, je to, ako sa im (Maďarom) darí chrániť vonkajšiu schengenskú hranicu, to znamená hranicu medzi Maďarskom a Srbskom... Faktom je, že sa tú hranicu nedá ochrániť alebo hermeticky uzavrieť. To je primárny problém," povedala slovenská prezidentka.

Uviedla tiež, že s Novákovou hovorili aj o prepustení okolo 1500 prevádzačov z väzníc v Maďarsku, pričom maďarskú kolegyňu informovala krokoch, ktoré v súvislosti s migráciou prijíma Slovensko. "Je to spoločný problém, ktorý musíme riešiť nejakým spôsobom spoločne," zhodnotila. Nováková sa podľa jej slov poďakovala za spoluprácu so slovenskou políciou.