Prezidentka: Schválená novela oslabuje ochranu pred sexuálnym násilím

Bratislava 9. februára (TASR) - Schválená novela Trestného zákona oslabuje ochranu pred sexuálnym násilím. Aj to je jedným z dôsledkov prijímania zásadných zmien narýchlo. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti. Pripomenula, že urobí všetko pre to, aby takáto úprava novely nikdy nenadobudla účinnosť.

"Namiesto toho, aby sme posilňovali ochranu pred sexuálnym násilím na ženách, dievčatách, ako aj mužoch a chlapcoch, schválená novela Trestného zákona ju, naopak, oslabuje," upozornila. Slová obhajoby ku skráteniu doby premlčania za znásilnenie a sexuálne násilie sú podľa slov hlavy štátu výsmechom bolesti a traume, ktorú zažívajú obete.

Ako zdôraznila, znásilnenia či sexuálne násilie zanechávajú trvalé stopy na telách a dušiach a nemožno ich prehliadať ani zľahčovať. "Neustály pocit strachu, ohrozenia, hanby, neistoty, prežívanie úzkosti a depresií, sebaobviňovanie či myšlienky na samovraždu. Toto sú mimoriadne závažné dôsledky," uviedla s tým, že policajné štatistiky ukazujú podľa odborníkov iba zlomok prípadov.

"Odborníci, ktorí pracujú v tejto oblasti, poukazujú tiež na to, že pri väčšine prípadov znásilnení môže trvať dlhé obdobie, kým obete dokážu nájsť silu hovoriť a vypovedať o tom, čo zažili. Najmä ak išlo o prípady znásilnenia zo strany partnera či inej blízkej osoby. Ďalší čas zaberie vyšetrovanie, prípadne identifikovanie páchateľa," dodala Čaputová.

Koalícia pošliapala schválením novely Trestného zákona v Národnej rade SR práva žien a dievčat na Slovensku. Upozornili na to opozičné poslankyne. Opätovne odmietli zníženie premlčacích dôb v prípade znásilnenia a sexuálneho zneužívania maloletých na polovicu, ktoré má novela priniesť.