PS kritizuje zrušenie termínu vypočutia kandidátov na ústavného sudcu

Bratislava 5. apríla (TASR) - Opozičné Progresívne Slovensko (PS) kritizuje zrušenie termínu verejného vypočutia kandidátov na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR, ktoré sa malo konať budúci týždeň. Vládna koalícia nemá podľa PS záujem na fungovaní Ústavného súdu, keďže na jeho riadne fungovanie je potrebný plný počet sudcov. Na vypočutí sa chcú zástupcovia PS pýtať kandidátov otázky týkajúce sa ich odbornosti, kariéry, takisto aj na možné etické dilemy a prešľapy.

Poslanec Národnej rady (NR) SR Branislav Vančo (PS) na tlačovej konferencii pripomenul, že miesto sudcu ÚS je voľné už od septembra 2023 a vládna koalícia naťahuje celý proces. Vidí v tom snahu o to, aby o novom ústavnom sudcovi rozhodoval už nový prezident.

"Ústavný súd je najdôležitejšou inštitúciou z hľadiska dohľadu ústavnosti a právneho štátu. Napriek tomu je očividné, že ho berú ako trafiku, že nezáleží na tom, kedy bude obsadené miesto. Záleží na tom, či oni budú mať pripravenú situáciu a kandidáta alebo kandidátku, ktorého tam dosadia," kritizoval Vančo koalíciu. Dodal, že mimoriadna schôdza sa mohla konať v akomkoľvek inom termíne.

Vypočutie kandidátov sa malo pôvodne konať v utorok (9. 4.) a stredu (10. 4.). Napokon sa v tomto termíne nebude konať, pretože na utorok je zvolaná mimoriadna schôdza NR SR k riešeniu ochrany ľudí pred útokmi medveďov. O post ústavného sudcu sa uchádza päť kandidátov. Po verejnom vypočutí by mal parlament zvoliť dvoch kandidátov na sudcu ÚS. Miesto sa vlani uprázdnilo po odchode sudkyne Jany Laššákovej. Z týchto dvoch kandidátov potom podľa Ústavy SR vyberie konkrétneho sudcu prezident SR.