PS: Vládna koalícia zásadne zlyháva v oblasti rovnosti a rešpektu k ženám

Bratislava 8. marca (TASR) - Progresívne Slovensko (PS) poukazuje na zásadné zlyhania vládnej koalície v oblasti rovnosti a rešpektu k ženám. Robí tak pri príležitosti piatkového Medzinárodného dňa žien (MDŽ). Pripomína zároveň mnohé problémy, ktorým musia ženy čeliť.

Jedným z problémov je podľa podpredsedníčky Výboru Národnej rady (NR) SR pre sociálne veci Simony Petrík alarmujúci stav pôrodnej starostlivosti. Chce sa preto obrátiť na ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú (Hlas-SD) s konkrétnymi návrhmi na riešenie situácie.

Zanedbateľným problémom nie je ani nerovnosť odmeňovania žien na Slovensku. "Tá automaticky vedie k nižším dôchodkom, a keďže ženy sa v priemere dožívajú dlhšie ako muži, Slovensko je plné chudobných vdov," konštatuje Petrík s tým, že politika súčasnej vlády to však vôbec nereflektuje.

Pozornosť treba podľa PS venovať aj ženám z marginalizovaných komunít. Hnutie zdôrazňuje, že štát musí prevziať zodpovednosť za to, aby bola kvalitná zdravotná starostlivosť dostupná pre všetky ženy, teda aj tie ohrozené chudobou. Hnutie spomína aj ďalšie problémy, ktorým na Slovensku čelia najmä mladé ženy. Ide o sexuálne obťažovanie, menštruačnú chudobu či nedostupnú antikoncepciu.