PS vyzvalo Žilinku, aby informoval o kritériách prerozdelenia prokurátorov ÚŠP

Bratislava 19. marca (TASR) - Progresívne Slovensko (PS) vyzvalo generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby informoval o kritériách prerozdelenia prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na oddeleniach Generálnej prokuratúry (GP) SR. Pýta sa, prečo elitní prokurátori so skúsenosťami v závažných trestných kauzách končia na iných oddeleniach, ktoré s ich praxou majú len málo spoločné. Hnutie zároveň žiada garanciu, že zmeny nespôsobia prieťahy v konaniach.

"Presne takto vláda Roberta Fica funguje. Nejde im o občanov, ide im o nich samotných, ide im o pomstu, o beztrestnosť," uviedol líder PS Michal Šimečka v súvislosti so zmenami vo fungovaní prokuratúry a zrušením ÚŠP. Tvrdí, že vláda postupuje podľa autokratického manuálu, poukázal na zmeny v trestnom práve, kultúre a ďalších inštitúciách.

Branislav Vančo z PS skonštatoval, že Žilinka posadil na úradnícke pozície elitných prokurátorov schopných dozorovať a stíhať závažné trestné kauzy. Takto podľa neho nebudú môcť využívať svoje schopnosti a skúsenosti z praxe. Tvrdí, že naďalej nevieme, čo bude so spismi zo špeciálnej prokuratúry. Hovorí aj o chaose, keďže zamestnanci ÚŠP do posledných dní nevedeli, čo s nimi bude. Prístup vedenia prokuratúry považuje za nedôstojný a za snahu dotlačiť niektorých ľudí k výpovediam.

ÚŠP zanikne 20. marca. Prokurátori ÚŠP si v pondelok (18. 3.) prevzali dekréty o ich zaradení na jednotlivé oddelenia GP, kde budú pôsobiť po zrušení špeciálnej prokuratúry.

GP informovala, že generálny prokurátor zaradil k 20. marcu všetkých prokurátorov ÚŠP do organizačných zložiek GP tak, ako mu to ukladá zákon. GP trvá na tom, že Žilinka postupoval tak, aby bolo zabezpečené riadne plnenie úloh prokuratúry.

UPOZORNENIE: TASR požiadala o reakciu generálneho prokurátora.