R. Fico dostal poverenie na zostavenie vlády - súhrn

Bratislava 2. októbra (TASR) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová poverila zostavením vlády predsedu Smeru-SD R Roberta Fica, ktorý so svojou stranou vyhral sobotné (30. 9.) parlamentné voľby. Dala mu na to 14 dní. Začínajú sa oficiálne rokovania o novej koalícii. Tie neformálne sa začali skôr. TASR prináša v tejto súvislosti súhrn udalostí dňa.

- Robert Fico po stretnutí s prezidentkou uviedol, že zostaviť vládu nebude ľahký proces, ale mieni urobiť všetko pre vznik nového kabinetu.

- Líder Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka priznal, že vedie neformálne rokovania s lídrami strán, ktoré uspeli v parlamentných voľbách a ktoré PS nevylúčilo zo spolupráce. Potvrdil neformálne rokovania s Hlasom-SD. PS je podľa Šimečku pripravené byť aj v opozícii.

- Prezidentka Čaputová sa stretne aj s ďalšími lídrami politických strán, ktoré uspeli v parlamentných voľbách. V utorok (3. 10.) prijme predsedu Hlasu-SD Petra Pellegriniho, po ňom šéfa KDH Milana Majerského.

- Do parlamentu sa dostali Smer-SD, Progresívne Slovensko, Hlas-SD, koalícia OĽANO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí, ďalej KDH, SaS a SNS.

- Predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz odovzdal v pondelok zápisnicu o výsledku volieb do NR SR predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi.

- Kollár skonštatoval, že voľby prebehli štandardne, vyzdvihol vysokú volebnú účasť a poďakoval sa voličom, ktorí šli hlasovať. Zvolení poslanci si preberú osvedčenia o zvolení na budúci týždeň.