R. Fico zatiaľ nedoručil prezidentke mená ministrov

Bratislava 14. októbra (TASR) - Predseda Smeru-SD Robert Fico zatiaľ nedoručil prezidentke Zuzane Čaputovej návrh mien ministrov, ktorí majú sedieť v novej vláde. Keď bude mať prezidentka zoznam nominantov k dispozícii, má právo a aj povinnosť sa s menami oboznámiť. Pokiaľ tam nebudú vážne prekážky, vládu vymenuje. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Reagoval tak na Ficove vyjadrenia o tom, že Čaputová vymenovanie novej vlády naťahuje.

"Nevyhnutnou podmienkou vymenovania vlády je doručenie mien nominantov, ktorí majú byť jej členmi. Robert Fico prezidentke doteraz žiadny takýto návrh nedoručil, takže prezidentka ani nemá čo odkladať," povedal Strižinec.

Pri kreovaní novej vlády prezidentka koná striktne v súlade s ústavou. "Jej postup bol doteraz vecný a profesionálny. Na rozdiel od Roberta Fica, ktorý opäť prešiel do útoku," podotkol Strižinec.

Líder Smeru-SD v sobotu na tlačovej konferencii skonštatoval, že hlava štátu naťahuje vymenovanie novej vlády. Blokovať ju má vyjadreniami o odbornosti ministrov. Fico za tým vidí pomoc obvineným vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry, tzv. čurillovcom.