R. Sulík: Parlament bol chaotický kvôli množstvu neskúsených poslancov

Bratislava 5. septembra (TASR) - Aktuálne volebné obdobie bolo nadštandardne chaotické kvôli veľkému množstvu nových a neskúsených poslancov v parlamente a úplnej absencii straníckej disciplíny. V TASR TV to povedal predseda SaS Richard Sulík. Poukázal aj na neobvykle vysoké množstvo skrátených legislatívnych konaní.

Z parlamentu sa podľa neho úplne vytratila stranícka disciplína, v dôsledku čoho sa hlasovania stávali nepredvídateľnými. Podľa Sulíka by vývoj v parlamente v tomto volebnom období mohol byť mementom pre tých, ktorí lobujú za zmenu volebného systému, aby mohli osobnosti kandidovať aj samostatne. "Tu si môžu pozrieť, čo sa stane, v parlamente nastane úplný chaos. Politické strany sú v parlamentnom živote dôležité," skonštatoval.

Sulík dúfa, že parlament po nadchádzajúcich voľbách bude v porovnaní s dnešným zrelší a skúsenejší. "Nie každé volebné obdobie je rovnako chaotické, toto bolo výnimočné. A mám nádej, že budúce zloženie parlamentu bude triezvejšie," uviedol.

SaS chce podľa neho v novom parlamente predložiť návrh legislatívnej zmeny, podľa ktorej by už skrátené legislatívne konanie bolo možné len po odsúhlasení ústavnou väčšinou poslancov. Predpokladá, že v odôvodnených a výnimočných prípadoch návrh podporí aj opozícia a pre ostatné prípady je štandardný legislatívny proces vhodnejší. "Nadužívaniu skrátených legislatívnych konaní treba zabrániť, lebo spomalenie legislatívnych konaní vedie k ich skvalitneniu," tvrdí Sulík.

Veľmi vážne korekcie by podľa neho potreboval vývoj slovenskej ekonomiky. "Ekonomika stagnuje alebo rastie veľmi málo, po druhé máme stále ešte veľmi vysokú infláciu a po tretie, máme dieru v rozpočte," pripomenul Sulík.

Pri konsolidácii verejných financií by znižovanie štrukturálneho deficitu o pol percenta ročne chcel doplniť ďalšími úsporami na bežných výdavkoch. Za kľúčový faktor však považuje oživenie hospodárskeho rastu. "Za najdôležitejšiu považujeme reformu verejnej správy, aby boli obce financované na základe tzv. daňového mixu, nie iba z dane z príjmu. Chceme, aby obce dostávali peniaze aj podľa toho, ako budú podporovať podnikanie na svojom území," povedal Sulík. SaS má podľa neho pripravených takmer sto opatrení na oživenie ekonomického rastu, okrem iného chce napríklad znovu oživiť koncept rovnej dane.

Dohodu premiéra Ľudovíta Ódora so samosprávami o vyplatení polovice z pôvodne prisľúbených 108 miliónov eur na kompenzácie rastúcich cien elektriny, považuje Sulík za rozumnú. "Urobiť dohodu so samosprávami je určite lepšie, ako im bez dohody zobrať pol miliardy, ako to spravil bývalý minister financií Igor Matovič. Veď to bol hlavný dôvod, prečo sme pre vyše rokom odišli z vlády," doplnil. "Povedali sme, že takúto šialenú, chaotickú a amatérsku politiku už nemôžeme podporovať a byť za ňu spoluzodpovední," uzavrel.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.