Rezort diplomacie podporí na olympiáde v Paríži slovenských reprezentantov

Bratislava 18. apríla (TASR) - Rezort diplomacie podporí na letných olympijských hrách v Paríži, ktoré sa konajú od 26. júla do 11. augusta, slovenských reprezentantov aj fanúšikov. Na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR podpísal v stredu (17. 4.) šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) s prezidentom Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Antonom Siekelom Vykonávací protokol k Memorandu o spolupráci medzi MZVEZ SR a SOŠV, v ktorom sa dohodli na aktívnej spolupráci v súvislosti s tohtoročnými letnými olympijskými hrami. TASR o tom informoval komunikačný odbor MZVEZ SR.

Minister Blanár pripomenul, že partnerstvo medzi rezortom diplomacie a SOŠV pretrváva od roku 2017, kedy obe inštitúcie podpísali memorandum o spolupráci. Šport má podľa ministra nesmierny dosah a prispieva tiež k presadzovaniu hospodárskych a zahraničnopolitických cieľov. "Aj z tohto dôvodu sme na ministerstve vytvorili samostatné oddelenie verejnej a športovej diplomacie. Chceme sa dôslednejšie venovať tejto oblasti, pretože Slovensko má množstvo talentovaných športovcov, máme čo ponúknuť a zároveň môžeme lepšie pomáhať našim občanom, ktorí na profesionálnej športovej úrovni reprezentujú SR v zahraničí," uviedol minister.

Rezort diplomacie vysvetlil, že vykonávací protokol upravuje základné podmienky spolupráce počas príprav a trvania olympijských hier v Paríži 2024, pri zabezpečovaní účasti slovenskej výpravy a pri príprave prezentačných aktivít. Ministerstvo poskytne na základe tohto dokumentu SOŠV súčinnosť pri zabezpečovaní Slovenského domu, ktorý priblíži slovenskú kultúru návštevníkom hier z celého sveta a predovšetkým poskytne zázemie pre slovenskú výpravu. "Sieť našich zastupiteľských úradov je pravidelne silným partnerom olympijských hier a rovnako tento rok posilníme konzulárnu službu v Paríži, ktorá bude v prípade núdze nápomocná slovenským reprezentantom i fanúšikom," povedal minister.

Ministerstvo dodalo, že vykonávacie protokoly k memorandu sa podpisujú v prípade záujmu oboch strán a vymedzujú podmienky spolupráce, ktoré určujú súčinnosť inštitúcií, ich zodpovednosť a kompetencie v rámci konkrétnych športových podujatí.