R.Michelko: Navrhované zmeny v RTVS majú priniesť viac vyváženosti a objektivity

Bratislava 12. marca (TASR) - Navrhované legislatívne zmeny v telerozhlase majú priniesť väčšiu vyváženosť, nestrannosť a objektivitu. Zmeny budú v súlade s európskou legislatívou. Uviedol to predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS).

Michelko vidí pri navrhovaných zmenách inšpiráciu verejnoprávnymi médiami napríklad v Nórsku či Španielsku. Zdôraznil, že k návrhu zákona sa začína pripomienkové konanie. "Nevylučujem možnosť miernych obmien," uviedol v utorok novinárom.

"Ak budú voliť manažment ľudia, ktorí nesmú mať žiadnu priamu väzbu na politické strany a budú odborníci, nie politici, myslím si, že je to skôr posun dobrým smerom," doplnil Michelko.

Programovú radu by mali podľa jeho slov tvoriť odborníci, ktorí sú "zžití" s inštitúciou. "Budú viac pripomienkovať a v spolupráci s manažmentom viac určovať vysielanie," skonštatoval šéf výboru. Priestor na väčšiu objektivitu v RTVS podľa neho existuje, pretože reakcie voličov voči telerozhlasu sú kritické.

Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase neráta s rozdelením na dva samostatné subjekty, prináša však viacero zmien. Riaditeľa by mala po novom voliť sedemčlenná rada zložená z troch nominantov ministra a štyroch zvolených v parlamente. Vzniknúť má aj programová rada, ktorej väčšinu volí Národná rada SR. Opätovne sa má zaviesť inštitút zmluvy so štátom. Návrh v pondelok (11. 3.) predložilo Ministerstvo kultúry (MK) SR do skráteného medzirezortného pripomienkového konania.