S otázkou vojenskej pomoci Ukrajine treba podľa prezidentky počkať na novú vládu

Bratislava 5. októbra (TASR) - Pri otázke poskytnutia ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine treba podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej rešpektovať výsledky volieb a počkať na závery rokovaní o zostavení novej vlády. Jej hovorca Martin Strižinec zdôraznil, že hlava štátu vojenskú pomoc Ukrajine podporuje, ale nedáva súhlas ani nesúhlas s jej poskytnutím.

"V prvom rade prezidentka nedáva súhlas ani nesúhlas s poskytnutím vojenskej pomoci, takže nie je pravda, že zastavila ďalší balík vojenskej pomoci Ukrajine. Prezidentka sa však stotožňuje s názorom premiéra, že pri tejto otázke je potrebné rešpektovať výsledky volieb a počkať na závery rokovaní o zostavení novej vlády, ktoré práve v týchto dňoch prebiehajú," uviedol Strižinec.

Dodal, že v tomto čase by rozhodnutie o poskytnutí vojenského materiálu bolo precedensom pri zmene politickej moci aj v budúcnosti. "Prezidentka naďalej, tak ako doposiaľ, podporuje poskytovanie vojenskej pomoci Ukrajine v rámci možností ozbrojených síl," doplnil.

"Pamätajte si, že vplyv ruských agentov na Slovensku je jednoducho obrovský. To, čo dnes vidíme, je vplyv Ruskej federácie, ktorá sa snaží rozdúchať situáciu v Európe," uviedol tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Olexij Danilov v reakcii na oznámenie Čaputovej o možnom pozastavení vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Jeho vyjadrenie TASR prevzala z ukrajinskej agentúry UNIAN.