SaS: Michal A. musí byť odvolaný z funkcie šéfa SIS

Bratislava 18. augusta (TASR) - Strana SaS očakáva, že výsledkom piatkového zasadnutia Bezpečnostnej rady SR bude odvolanie riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala A. Podľa nej je neprijateľné, aby na čele tajnej služby stál obvinený človek. TASR o tom informoval hovorca strany Ondrej Šprlák.

Riaditeľa SIS menuje a odvoláva prezident SR na návrh vlády SR. "Veríme, že výsledkom zasadania bezpečnostnej rady bude zvolanie vlády, na ktorej bude prijatý návrh na odvolanie Michala Aláča z funkcie riaditeľa SIS," konštatuje poslanec parlamentu Juraj Krúpa (SaS).

Strana podľa neho považuje za nevyhnutné, aby sa aj týmto krokom aspoň čiastočne prinavrátila dôvera v právny štát.

Bezpečnostnú radu SR v súvislosti s policajnými zásahmi zvolal premiér Ľudovít Ódor. O jej zvolanie ho požiadala prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá tak reagovala na štvrtkový (17. 8.) ranný zásah Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v bezpečnostných zložkách štátu. Hlava štátu sa na piatkovom zasadnutí osobne zúčastňuje.

NAKA v rámci akcie Rozuzlenie vo štvrtok obvinila viacero osôb. Medzi obvinenými sú podnikateľ Peter K., bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír P., príslušník SIS Michal A., bývalý príslušník NAKA Ján K., príslušník Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Roman K. a bývalý príslušník SIS Martin C., ktorého aj zadržali. Ďalší dvaja policajti boli zadržaní ako podozriví.