SaS poukázalo na dôležitosť vypočúvania kandidátov na sudcu ÚS

Bratislava 5. apríla (TASR) - Strana SaS sľubuje, že k verejnému vypočutiu kandidátov na sudcu Ústavného súdu (ÚS) pristúpi transparentne a zodpovedne. Ústavný súd je podľa poslankyne Národnej rady (NR) SR Márie Kolíkovej (SaS) kľúčovou inštitúciou pre ochranu ústavnosti a demokracie.

"Je dôležité, aby bol každý kandidát na ústavného sudcu riadne preverený na ústavnoprávnom výbore. Mala by to byť vo výsledku autonómna osoba pri prijímaní rozhodnutí," povedala Kolíková na piatkovej tlačovej konferencii. Ústavný súd zohráva podľa nej kľúčovú úlohu aj pri ochrane práv každého občana, pretože zasahuje aj do procesov, ktoré sa týkajú konania sudcov. Dodala, že premiér Robert Fico (Smer-SD) viackrát súd "blahorečil", no aj ho kritizuje, čo znamená, že si súd robí svoju prácu dobre.

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) vyzval verejnosť, odbornú verejnosť aj médiá, aby vypočutie pozorne sledovali. Predseda SaS Branislav Gröhling zdôraznil, že strana odmieta akékoľvek snahy vládnej koalície o kupčenie. "Nemôžeme dovoliť, aby vládna garnitúra ovládla aj takú kľúčovú inštitúciu, akou je Ústavný súd," povedal.

Vypočutie kandidátov sa malo pôvodne konať v utorok (9. 4.) a stredu (10. 4.). Napokon sa v tomto termíne nebude konať, pretože na utorok je zvolaná mimoriadna schôdza NR SR k riešeniu ochrany ľudí pred útokmi medveďov. O post ústavného sudcu sa uchádza päť kandidátov. Po verejnom vypočutí by mal parlament zvoliť dvoch kandidátov na sudcu ÚS. Miesto sa vlani uprázdnilo po odchode sudkyne Jany Laššákovej. Z týchto dvoch kandidátov potom podľa Ústavy SR vyberie konkrétneho sudcu prezident SR.