Smer-SD, Hlas-SD, SNS podpísali memorandum, rozdelili si rezorty (2)

Bratislava 11. októbra (TASR) - Smer-SD, Hlas-SD a SNS podpísali memorandum o porozumení, dohodli sa na podpise koaličnej zmluvy a prerozdelení pozícií. Premiérsky post má patriť Smeru-SD, predsedu Národnej rady (NR) SR nominuje Hlas-SD. Vzniknúť má aj nové ministerstvo.

Smeru-SD má okrem premiérskeho postu patriť šesť ministerstiev, Hlasu-SD sedem. SNS má obsadiť tri rezorty, z toho jedno s účinnosťou od prvého januára 2024.

V podpísanom memorande garantujú zahraničnopolitickú orientáciu SR na základe členstva v Európskej únii a NATO, ako aj v ďalších významných medzinárodných organizáciách "pri plnom rešpektovaní suverenity a národnoštátnych záujmov SR a posilňovaní zdravého vlastenectva".

Za základný cieľ koalície si dávajú zvyšovanie životnej úrovne obyvateľov. Zaručujú, že konsolidácia verejných financií nepôjde na úkor dosiahnutého sociálneho štandardu a umožní prijatie mnohých opatrení na zabezpečenie vyššieho ako predikovaného hospodárskeho rastu.

Chcú tiež "ústavným a zákonným spôsobom" realizovať reformu slovenského trestného systému a mechanizmu ochrany ľudských práv.

Strany tiež garantujú, že pri tvorbe orgánov Národnej rady (NR) SR budú rešpektovať štandardné zastúpenie opozičných strán a "dôsledné naplnenie zákonných požiadaviek na zastúpenie predstaviteľov opozičných strán v orgánoch NR SR."

UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená o posledné tri odseky.