SNS: Prezidentka nerešpektuje ústavné princípy a príkazy

Bratislava 21. októbra (TASR) - SNS tvrdí, že prezidentka Zuzana Čaputová nerešpektuje ústavné princípy a príkazy. Strana jej pripomína, že je viazaná ústavným príkazom vymenovať na návrh predsedu vlády jednotlivých ministrov bez možnosti ich individuálneho posudzovania. SNS vyzýva aj lídra Smeru-SD Roberta Fica ako budúceho premiéra, aby pri kreovaní novej vlády uplatňoval ústavné práva v záujme všetkých koaličných partnerov.

Prezidentka podľa SNS svojím aktuálnym postojom zdržiavania vymenovania celej novej vlády zakladá ďalší nebezpečný ústavný precedens. Strana jej tiež pripomína, že Slovensko je parlamentnou demokraciou. "O zložení novej vlády rozhodli predovšetkým občania vo voľbách do NR SR konaných v septembri tohto roku, nie v prezidentských voľbách konaných v roku 2019," uviedla strana v stanovisku, ktoré TASR zaslala hovorkyňa Zuzana Škopcová.

SNS podotkla, že s cieľom zabránenia kompetenčnému ústavnému sporu medzi vôľou predsedu vlády a prezidenta bola v roku 1999 vykonaná novela dotknutého článku ústavy, keď sa pôvodné nejasné slovo "vymenúva" nahradilo jednoznačným ústavným príkazom "vymenuje".

Hlava štátu vo štvrtok (19. 10.) informovala, že nevymenuje zvoleného poslanca parlamentu za SNS Rudolfa Huliaka za ministra životného prostredia. Fica požiadala o doručenie nového návrhu kandidáta na ministra. Rozhodnutie zdôvodnila ústavnoprávnymi dôvodmi, ktoré neumožňujú Huliakovi zastávať post. Tvrdí, že jeho vymenovanie by nedávalo záruku riadneho chodu rezortu.