SNS verí,že koalícia sa v pondelok dohodne na postupe pri voľbe predsedu NR SR-2

Bratislava 5. júna (TASR) - Koaličná SNS verí, že na pondelkovom (10. 6.) rokovaní sa vládna koalícia dohodne na postupe pri voľbe nového predsedu Národnej rady (NR) SR. Považuje za dôležité, aby sa na inaugurácii zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho, ktorá bude 15. júna, zúčastnil nový predseda parlamentu. TASR o tom informovala hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová.

"Pre koalíciu je dôležitá súdržnosť, preto SNS verí, že na pondelkovom rokovaní, tak ako bolo dohodnuté, sa na júnovú schôdzu dohodne postup na voľbe nového predsedu Národnej rady SR," uviedla Škopcová. Nového predsedu volia poslanci NR SR. Najbližšia riadna schôdza sa začína 11. júna.

SNS zároveň reagovala, že vníma podporu strany Smer-SD pri obsadzovaní postu predsedu NR SR. Vicepremiér Robert Kaliňák (Smer-SD) v utorok (4. 6.) uviedol, že predseda SNS Andrej Danko by bol dobrým predsedom parlamentu. Považuje to za dobrý návrh pre stabilitu a vyváženosť koalície. Obsadenie postu je podľa neho na dohode SNS a Hlasu-SD.

SNS tvrdí, že Hlas-SD má politický dlh voči Smeru-SD aj SNS. "Bez jasnej podpory strán Smer-SD a SNS by strana Hlas-SD nezískala post prezidenta SR," uviedla hovorkyňa. Strana Andreja Danka tiež oceňuje, že Pellegrini ako budúci prezident ostal v štruktúrach strany Hlas-SD. "SNS vidí v pozícii Petra Pellegriniho ako zakladajúceho predsedu strany Hlas-SD garanciu stability koalície," dodala Škopcová. Pellegrini má pozastavené členstvo v Hlase-SD a ostala mu pozícia zakladajúceho predsedu, v ktorej sa mu ponechali určité kompetencie.

Nový predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok vyzval partnerov na rešpektovanie koaličnej zmluvy a trvá na nároku Hlasu-SD na post šéfa parlamentu. Strana na tento post nominuje svojho podpredsedu Richarda Rašiho. Funkcia sa uvoľnila po tom, čo v prezidentských voľbách zvíťazil Peter Pellegrini.

Šutaj Eštok v stredu po rokovaní vlády uviedol, že bude vždy rešpektovať dohody. "Stanovisko Hlasu poznáte už dlhé mesiace," odkázal. Kaliňák doplnil, že úspechom Pellegriniho vo voľbách sa mocenské pomery na Slovensku zmenili a zmenili sa aj v rámci poslania tzv. koaličného trojlístka. Zopakoval, že Danko by bol dobrým predsedom parlamentu. Deklaroval, že koalícia sa chce na mene nového predsedu NR SR dohodnúť a bude hľadať čo najefektívnejší spôsob. Zmenou je podľa neho aj to, že Hlas-SD má nového predsedu.

UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená o posledný odsek.