Správy TASR - 17.45

Bratislava 1. augusta (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v utorok 1. augusta 2023 - 17.45 h.

Dubnica nad Váhom – Veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Myroslav Kastran si v Dubnici nad Váhom aj za prítomnosti predsedu vlády Ľudovíta Ódora prevzal dve samohybné húfnice Zuzana 2. Ide o prvé dve húfnice zo 16, ktoré pre Ukrajinu vyrába dubnická spoločnosť Konštrukta-Defence.

Bratislava - Voľby do Národnej rady SR by koncom júla vyhral Smer-SD so ziskom 19,9 percenta. Nasledovalo by Progresívne Slovensko (16,4 percenta) a Hlas-SD (15,2 percenta). Do parlamentu by sa dostali aj hnutie Republika (6,7 percenta), SaS (6,6 percenta) a Sme rodina (6,1 percenta). Rovnako by do NR SR postúpili aj KDH (6,0 percenta) a SNS (5,8 percenta). Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre Joj 24.

Bratislava - Štátny rozpočet dosiahol ku koncu júla tohto roka schodok vo výške 3,114 miliardy eur. Hospodárenie štátu sa tak medziročne zhoršilo o 1,825 miliardy eur alebo 142 percent. Informoval o tom rezort financií.

Bratislava - Vláda by mala pripraviť opatrenia, ktoré by riešili vysoké ceny energií na rok 2024. Vyzvala ju na to strana Za ľudí, ktorá k cenám energií zvažuje aj zbieranie podpisov na zvolanie mimoriadnej parlamentnej schôdze.

- Rezort hospodárstva bude pri pomoci s vysokými cenami energií na rok 2024 postupovať v zmysle programového vyhlásenia vlády. Hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz informoval, že pri absencii mimoriadnych opatrení vlády SR by koncové ceny elektriny pre domácnosti na rok 2024 mohli oproti dnes platným cenám vzrásť v priemere o 81 percent a v prípade plynu až o 110 percent.

Bratislava - Medzi špecialistov, ku ktorým sa majú pacienti problém dostať, patria endokrinológ, neurológ či diabetológ. Problém je aj pri ďalších špecializáciách. Vyplýva to zo stanovísk, ktoré TASR poskytli zdravotné poisťovne. Potvrdili, že viacerí pacienti sa na nich obracajú so žiadosťou o pomoc pri hľadaní lekára.

Dubnica nad Váhom - Bez efektívnej spolupráce so samosprávami nie je možné eurofondy zmysluplne umiestňovať do regiónov. Po stretnutí s primátormi a starostami Trenčianskeho samosprávneho kraja v Dubnici nad Váhom to povedala podpredsedníčka vlády SR pre plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Lívia Vašáková.

Bratislava - Krajská prokuratúra v Bratislave považuje za nevhodné, aby politici svojimi opakovanými nepravdivými vyjadreniami, bez znalosti vyšetrovacieho spisu a procesného postupu, zasahovali v neskončenej trestnej veci do trestného konania a prenášali tak dokazovanie z prípravného konania, ktoré je neverejné, do mediálneho prostredia. Bratislavská krajská prokuratúra to uvádza vo svojom vyjadrení, ktoré TASR sprostredkovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

Banská Bystrica - Počet útokov medveďa hnedého na človeka nemá súvis s veľkosťou medvedej populácie. Konfliktné strety človeka s medveďom sú výsledkom kombinácie viacerých faktorov. Vyhlásil to zoológ Štátnej ochrany prírody SR Slavomír Finďo.

Bratislava – Slovenský diplomat Marcel Peško bude novým osobitným predstaviteľom predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe pre Ukrajinu.

Praha - Český prezident Petr Pavel podpísal ratifikačnú listinu k Dohode medzi Českou republikou a USA v oblasti obrany, čím Česko dokončilo ratifikačný proces. Pražský hrad v oznámení pripomenul, že listina podlieha spolupodpisu predsedu vlády.

Brusel - Európska komisia vzdala hold pamiatke státisícov rómskych obetí holokaustu a akcentovala dôležitosť vzdelávania o tejto problematike. Uvádza sa to v tlačovom vyhlásení vydanom pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu, ktorý pripadá na 2. augusta.

Kyjev - Druhá ozbrojená vzbura v Rusku "nie je až tak ďaleko", varoval popredný bezpečnostný predstaviteľ Ukrajiny Olexij Danilov.

Baku - Slovenská šachová veľmajsterka Eva Repková postúpila na turnaji Svetového pohára v Baku do 2. kola. V prvom meraní síl 1. kola najskôr remizovala s Nilufar Jakubbajevou z Uzbekistanu, v odvetnej partii však svoju súperku zdolala. V druhom kole sa stretne s úradujúcom majsterkou sveta Ju Wenjun z Číny.

Praha - Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová sa suverénnym spôsobom prebojovala do 2. kola dvojhry na turnaji WTA v Prahe. V úvodnom kole zdolala Rumunku Patriciu Mariu Tigovú 6:2, 6:2.

eli