Spoločne s Nadáciou Zastavme korupciu a Transparency International Slovensko sa obraciame na ŠKV so žiadosťou o stanovisko k aktivitám ministra Šutaja Eštoka počas prezidentskej kampane. [Foto: TA3]
Obrátili sme sa na prokuratúru. Obraciame sa aj na Štátnu komisiu pre voľby.
Prezidentskú Meta kampaň ministra Šutaja Eštoka považujeme za nezákonnú
Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán (Komisia) by mala zaujať stanovisko k podnetu mimovládnych organizácií, ktorý podali na začiatku apríla 2024 pred finále prezidentských volieb. Organizácie podali podnety na Ministerstvo vnútra (prípadne Okresný úrad Bratislava) a na samotnú Komisiu, ktorá ich následne postúpila na MV.
Hoci Komisia v zmysle volebných zákonov (volebný zákon č. 180/2014 Z.z., zákon o volebnej kampani č. 181/2014 Z.z.) nemá právomoc udeliť sankciu za prípadné porušenie zákona (to stále patrí Ministerstvu vnútra a príslušným okresným úradom), myslíme si, že by mala svoju generálnu kompetenciu „riadiť voľby“ (§13 volebného zákona) a predovšetkým špecifickú kompetenciu, podľa ktorej „kontroluje financovanie a vedenie volebnej kampane“ (§16 ods. 1 písm. e) volebného zákona) napĺňať skutočným obsahom a teda rozhodovaním o podnetoch.
„Je potrebné, aby inštitúcia, ktorá má kontrolovať priebeh volieb a dozerať na dodržiavanie pravidiel, tak aj skutočne robila. Občania potrebujú, aby Štátna komisia pre voľby zaujala jednoznačný postoj k všetkým podnetom, nehovoriac o tých voči predstaviteľom štátu“, uviedol Ivan Godársky z MEMO 98. „Je to dôležité pre potvrdenie deklarovanej nezávislosti Komisie, ako aj pre celkovú dôveru k fungovaniu inštitúcií.
Okresný úrad Bratislava na konci augusta rozhodol, že minister neporušil zákon o volebnej kampani, keď v čase vrcholiacej prezidentskej kampane publikoval viaceré platené príspevky na sociálnej sieti v neprospech jedného z kandidátov.
„Toto rozhodnutie považujeme za nezmyselné,” konštatovala riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková. Je podľa nej dôsledkom systémového zlyhania, keď úrad, ktorý je v pôsobnosti Šutaja Eštoka, rozhodol v prospech ministra, teda politicky a nie nezávisle.
Mimovládne organizácie upozornili nezávisle od seba pred prezidentskými voľbami v apríli, že minister mohol porušiť zákon, ktorý zakazuje kampaň tretích strán v prospech alebo neprospech kandidáta. Samotné Ministerstvo vnútra na svojom webe uvádza, že za súčasť kampaní sa považujú aj platené posty na sociálnych sieťach.
„Prípad je o to závažnejší, že takéhoto problematického konania sa dopustil práve minister, ktorého rezort má za dodržiavanie volebných pravidiel a ich férovosť zodpovedať,” hovorí riaditeľ Transparency International Slovensko Michal Piško.
Mimovládne organizácie veria, že Komisia sa po preskúmaní podnetu stotožní s ich názorom a zaujme náležité stanovisko, prípadne iniciuje samostatný podnet na prokuratúru v zmysle §21 zákona č. 153/2001 Z.z. a požiada ním o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia správneho orgánu. Organizácie podali spoločne takýto podnet na prokuratúru 11. októbra 2024.