Súhrn domáceho spravodajstva - 1. augusta - 14.30

Bratislava - Do vojenského útvaru v Nitre dodajú počas dňa časť systému Mantis, ktorý Slovensko dostane od Nemecka. Ide o prehľadový rádiolokátor spolu s náhradnými dielmi. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Mária Precner.

Bratislava - Situácia s požiarmi v Grécku sa od nedele (30. 7.) javí oproti minulému týždňu stabilizovaná. Väčšinu požiarov sa podarilo uhasiť a najväčšie ohniská majú hasiči pod kontrolou. Nie je však vylúčené, že v súvislosti s poveternostnými podmienkami budú vznikať nové zdroje požiarov. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR o tom informuje na webe.

Bratislava - Pediatri aj lekári z ďalších špecializačných odborov sa môžu od utorka opäť hlásiť do rezidentského štúdia. Zaradení doň budú od začiatku októbra. TASR o tom informovali z komunikačného odboru Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Od februára sa do rezidentského štúdia mohli zaradiť len všeobecní lekári, prijímanie ostatných bolo pozastavené.

Nitra - Novým riaditeľom Fakultnej nemocnice Nitra sa od 2. augusta stane Michal Fajin. O jeho vymenovaní na základe jeho predchádzajúcich manažérskych skúseností v zdravotníctve rozhodol minister zdravotníctva SR Michal Palkovič, informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR. Fajin nahradí vo funkcii doterajšieho riaditeľa Mariana Korytiaka, ktorý končí svoje pôsobenie na poste riaditeľa nemocnice po vzájomnej dohode.

Dubnica nad Váhom – Veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Myroslav Kastran si v utorok v Dubnici nad Váhom aj za prítomnosti predsedu vlády Ľudovíta Ódora prevzal dve samohybné húfnice Zuzana 2. Ide o prvé dve húfnice zo 16, ktoré pre Ukrajinu vyrába dubnická spoločnosť Konštrukta-Defence. Projekt za viac ako 90 miliónov eur financujú Nórsko, Dánsko a Nemecko.

Bratislava - Voľby do Národnej rady (NR) SR by koncom júla vyhral Smer-SD so ziskom 19,9 percenta. Nasledovalo by Progresívne Slovensko (16,4 percenta) a Hlas-SD (15,2 percenta). Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre Joj 24.

Bratislava - Medzi špecialistov, ku ktorým sa majú pacienti problém dostať, patria endokrinológ, neurológ či diabetológ. Problém je aj pri ďalších špecializáciách. Vyplýva to zo stanovísk, ktoré TASR poskytli zdravotné poisťovne. Potvrdili, že viacerí pacienti sa na nich obracajú so žiadosťou o pomoc pri hľadaní lekára.

Bratislava - Delegovanie predpisovania liekov medzi špecialistami a všeobecnými lekármi sa mení. Nové pravidlá prináša novela zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorá v utorok nadobudla účinnosť. Všeobecný lekár môže po novom na základe odporúčania lekára špecialistu predpisovať lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny na obdobie šesť mesiacov.

Bratislava - Vytvorenie rozvojových tímov, ktoré v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít (MRK) budú prispievať k riešeniu nepriaznivých situácií s dosahom na celú obec, je cieľom novootvorenej eurofondovej výzvy Úradu vlády (ÚV) SR. Na sociálnej sieti o tom informuje splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ján Hero.

Martin/Ružomberok – Nová zonácia Národného parku (NP) Veľká Fatra by mala začať platiť od 1. januára 2024. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády SR. Výmera NP by sa po novom mala zvýšiť z aktuálnych 40.371 na 40.905 hektárov. Ochranné pásmo NP znížia z aktuálnych 26.132 na 25.331 hektárov. Dôjsť by malo aj k zmene výmery územia bez zásahu zo 7925 na 16.387 hektárov v rámci zóny A.

Banská Bystrica - Počet útokov medveďa hnedého na človeka nemá súvis s veľkosťou medvedej populácie. Konfliktné strety človeka s medveďom sú výsledkom kombinácie viacerých faktorov. Vyhlásil to zoológ Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Slavomír Finďo na minulotýždňovej tlačovej konferencii k predstaveniu štúdie o odhade veľkosti populácie medveďa na Slovensku.

Bratislava - Bez personálneho posilnenia sudcov, vyšších súdnych úradníkov a zamestnancov súdu nedôjde k zrýchleniu konaní a zvýšeniu kvality poskytnutia justičnej služby účastníkom konania. Uviedla to členka Súdnej rady SR Dana Jelinková Dudzíková aj v súvislosti s fungovaním správnych súdov. Podotkla, že apel na efektívnosť konaní v správnych veciach je aj predmetom Správy o právnom štáte na Slovensku.

Bratislava - Krajská prokuratúra (KP) v Bratislave považuje za nevhodné, aby politici svojimi opakovanými nepravdivými vyjadreniami, bez znalosti vyšetrovacieho spisu a procesného postupu, zasahovali v neskončenej trestnej veci do trestného konania a prenášali tak dokazovanie z prípravného konania, ktoré je neverejné, do mediálneho prostredia. Bratislavská krajská prokuratúra to uvádza vo svojom vyjadrení, ktoré TASR sprostredkovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová.

Bratislava - Senát Najvyššieho súdu (NS) SR zmiernil trest Branislavovi Paškovi v kauze nákupu ultrazvukov. Namiesto pôvodných siedmich rokov väzenia dostal za machinácie pri verejnom obstarávaní súhrnný päťročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Rozhodnutie je právoplatné. Ide o synovca nebohého expredsedu Národnej rady SR Pavla Pašku.