Súhrn domáceho spravodajstva - 1. augusta - 17.30

Bratislava - Do vojenského útvaru v Nitre dodajú počas dňa časť systému Mantis, ktorý Slovensko dostane od Nemecka. Ide o prehľadový rádiolokátor spolu s náhradnými dielmi. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Mária Precner.

Bratislava - Situácia s požiarmi v Grécku sa od nedele (30. 7.) javí oproti minulému týždňu stabilizovaná. Väčšinu požiarov sa podarilo uhasiť a najväčšie ohniská majú hasiči pod kontrolou. Nie je však vylúčené, že v súvislosti s poveternostnými podmienkami budú vznikať nové zdroje požiarov. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR o tom informuje na webe.

Bratislava - Slovenský diplomat Marcel Peško bude novým osobitným predstaviteľom predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre Ukrajinu. Uviedlo to v utorok na sociálnej sieti slovenské ministerstvo zahraničných vecí (MZVEZ SR), informuje TASR.

Bratislava - Pediatri aj lekári z ďalších špecializačných odborov sa môžu od utorka opäť hlásiť do rezidentského štúdia. Zaradení doň budú od začiatku októbra. TASR o tom informovali z komunikačného odboru Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Od februára sa do rezidentského štúdia mohli zaradiť len všeobecní lekári, prijímanie ostatných bolo pozastavené.

Nitra - Novým riaditeľom Fakultnej nemocnice Nitra sa od 2. augusta stane Michal Fajin. O jeho vymenovaní na základe jeho predchádzajúcich manažérskych skúseností v zdravotníctve rozhodol minister zdravotníctva SR Michal Palkovič, informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR. Fajin nahradí vo funkcii doterajšieho riaditeľa Mariana Korytiaka, ktorý končí svoje pôsobenie na poste riaditeľa nemocnice po vzájomnej dohode.

Bratislava - Mimoparlamentná strana Demokrati vyzýva ostatné politické subjekty, aby jasne vyjadrili svoj postoj k Špecializovanému trestnému súdu (ŠTS) a Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Tieto inštitúcie sú podľa strany vo veľkom ohrození. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol nezaradený poslanec a predseda strany Eduard Heger.

Bratislava - Skutočným problémom vládnej koalície v tomto volebnom období bolo chaotické a nevypočitateľné líderstvo Igora Matoviča (OĽANO a priatelia) a opozičné postoje hnutia Sme rodina, určite nie politika SaS. v TASR TV to povedal predseda SaS Richard Sulík. Reagoval tak na predsedu poslaneckého klubu OĽANO Michala Šipoša, ktorý v TASR TV pripísal hlavnú zodpovednosť za postupný rozpad vládnej koalície "rozbíjačovi vlád" Sulíkovi.

Dubnica nad Váhom – Veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Myroslav Kastran si v utorok v Dubnici nad Váhom aj za prítomnosti predsedu vlády Ľudovíta Ódora prevzal dve samohybné húfnice Zuzana 2. Ide o prvé dve húfnice zo 16, ktoré pre Ukrajinu vyrába dubnická spoločnosť Konštrukta-Defence. Projekt za viac ako 90 miliónov eur financujú Nórsko, Dánsko a Nemecko.

Bratislava - Voľby do Národnej rady (NR) SR by koncom júla vyhral Smer-SD so ziskom 19,9 percenta. Nasledovalo by Progresívne Slovensko (16,4 percenta) a Hlas-SD (15,2 percenta). Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre Joj 24.

Bratislava - Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) upozorňuje na zvýšené riziko kybernetických bezpečnostných incidentov a iných škodlivých aktivít v kybernetickom priestore v súvislosti so septembrovými parlamentnými voľbami. Všetkým subjektom zapojeným do volebného procesu vrátane politických strán odporúča zaviesť bezpečnostné opatrenia na zabezpečenie svojich účtov, stránok a informačných systémov. Vyplýva to z varovania na webe NBÚ.

Bratislava - Taiwan v spolupráci so slovenskými nadáciami podporia obnovu Ukrajiny. Taipejská reprezentačná kanceláriou spolu s Nadáciou Pontis a Nadáciou otvorenej spoločnosti v utorok podpísali darovaciu zmluvu na Úrade vlády SR. TASR o tom informovala Simona Fiabáne z Nadácie Pontis.

Bratislava - Medzi špecialistov, ku ktorým sa majú pacienti problém dostať, patria endokrinológ, neurológ či diabetológ. Problém je aj pri ďalších špecializáciách. Vyplýva to zo stanovísk, ktoré TASR poskytli zdravotné poisťovne. Potvrdili, že viacerí pacienti sa na nich obracajú so žiadosťou o pomoc pri hľadaní lekára.

Bratislava - Audítori upozorňujú na riziká v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) i súkromnej zdravotnej poisťovni Dôvera, ktoré môžu v budúcnosti zmeniť pohľad na ich hospodársku situáciu. Súkromná Union zdravotná poisťovňa zase neodovzdala účtovnú závierku ani nezverejnila výročnú správu načas. Poukázal na to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Bratislava - Delegovanie predpisovania liekov medzi špecialistami a všeobecnými lekármi sa mení. Nové pravidlá prináša novela zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorá v utorok nadobudla účinnosť. Všeobecný lekár môže po novom na základe odporúčania lekára špecialistu predpisovať lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny na obdobie šesť mesiacov.

Bratislava - Kravské mlieko na Slovensku priskoro konzumuje 19 percent dojčiat. Je to problémom najmä v Košickom, Prešovskom a Trnavskom kraji. Vyplýva to z prieskumu Iniciatívy prvých 1000 dní v spolupráci so Slovenskou pediatrickou spoločnosťou.

Bratislava - Vytvorenie rozvojových tímov, ktoré v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít (MRK) budú prispievať k riešeniu nepriaznivých situácií s dosahom na celú obec, je cieľom novootvorenej eurofondovej výzvy Úradu vlády (ÚV) SR. Na sociálnej sieti o tom informuje splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ján Hero.

Martin/Ružomberok – Nová zonácia Národného parku (NP) Veľká Fatra by mala začať platiť od 1. januára 2024. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády SR. Výmera NP by sa po novom mala zvýšiť z aktuálnych 40.371 na 40.905 hektárov. Ochranné pásmo NP znížia z aktuálnych 26.132 na 25.331 hektárov. Dôjsť by malo aj k zmene výmery územia bez zásahu zo 7925 na 16.387 hektárov v rámci zóny A.

Banská Bystrica - Počet útokov medveďa hnedého na človeka nemá súvis s veľkosťou medvedej populácie. Konfliktné strety človeka s medveďom sú výsledkom kombinácie viacerých faktorov. Vyhlásil to zoológ Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Slavomír Finďo na minulotýždňovej tlačovej konferencii k predstaveniu štúdie o odhade veľkosti populácie medveďa na Slovensku.

Bratislava - Bez personálneho posilnenia sudcov, vyšších súdnych úradníkov a zamestnancov súdu nedôjde k zrýchleniu konaní a zvýšeniu kvality poskytnutia justičnej služby účastníkom konania. Uviedla to členka Súdnej rady SR Dana Jelinková Dudzíková aj v súvislosti s fungovaním správnych súdov. Podotkla, že apel na efektívnosť konaní v správnych veciach je aj predmetom Správy o právnom štáte na Slovensku.

Bratislava - Krajská prokuratúra (KP) v Bratislave považuje za nevhodné, aby politici svojimi opakovanými nepravdivými vyjadreniami, bez znalosti vyšetrovacieho spisu a procesného postupu, zasahovali v neskončenej trestnej veci do trestného konania a prenášali tak dokazovanie z prípravného konania, ktoré je neverejné, do mediálneho prostredia. Bratislavská krajská prokuratúra to uvádza vo svojom vyjadrení, ktoré TASR sprostredkovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová.

Bratislava - Senát Najvyššieho súdu (NS) SR zmiernil trest Branislavovi Paškovi v kauze nákupu ultrazvukov. Namiesto pôvodných siedmich rokov väzenia dostal za machinácie pri verejnom obstarávaní súhrnný päťročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Rozhodnutie je právoplatné. Ide o synovca nebohého expredsedu Národnej rady SR Pavla Pašku.