Sulík označil Orbánove výroky za neprijateľné, hovorí o spochybňovaní suverenity

Bratislava 25. júla (TASR) - Výroky maďarského premiéra Viktora Orbána spochybňujú suverenitu Slovenska, je to neprijateľné. Vyhlásil to líder SaS Richard Sulík v reakcii na vyjadrenie Orbána o Slovensku ako o "odtrhnutom území". SaS považuje za správne, že si rezort diplomacie predvolal maďarského veľvyslanca.

"Je neprijateľné, aby náš južný sused akýmkoľvek spôsobom spochybňoval suverenitu a územnú celistvosť Slovenskej republiky. Slová Viktora Orbána sú ešte vážnejšie, keďže Rusko už druhý rok vedie agresívnu vojnu na Ukrajine. Orbánov výrok totiž znie ako odkaz Slovákom, že odtrhnuté územie si môžu Maďari kedykoľvek zobrať, a to dokonca s dodatkom, že Viktor Orbán je priateľom Vladimira Putina. Takáto rétorika je skutočne cez čiaru," zdôraznil Sulík.

Orbán cez víkend na letnej univerzite Maďarov v Rumunsku kritizoval maďarskú menšinu na Slovensku, ktorá napriek tomu, že tvorí zhruba desať percent obyvateľstva, nie je schopná zabezpečiť svoje zastúpenie v slovenskom parlamente. Situáciu označil za slabý výkon, pokiaľ niekto chce niečo urobiť pre svoju vlasť v "odtrhnutých častiach krajiny". Rezort diplomacie si v súvislosti s Orbánovými výrokmi predvolal maďarského veľvyslanca Csabu Balogha. Požiadal ho, aby premiérove slová vysvetlil.