Susko:Výzva o dotácie na projekty v oblasti ľudských práv bude vyhlásená čoskoro

Bratislava 9. mája (TASR) - Výzvu na predloženie projektov pre získanie dotácií v oblasti ľudských práv plánuje Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR vyhlásiť v blízkej dobe. Uviedol to minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) počas pravidelnej štvrtkovej Hodiny otázok v Národnej rade SR. Verejnosť bude podľa jeho slov o vyhlásení výzvy informovaná.

"Naším cieľom je, aby sme výzvu znovu vyhlásili a žiadatelia mohli žiadať o podporu na realizáciu svojich projektov, aby ich ešte v tomto roku mohli dostať," povedal minister.

Tiež ozrejmil, že o zmene kritérií na získanie dotácií pre projekty ministerstvo zatiaľ neuvažovalo. Zároveň priblížil, že zistenia z prebiehajúceho vnútorného auditu, ktorým podrobili dotačný mechanizmus pre podozrenia z manipulácie pri výbere úspešných žiadateľov, nie je možné zatiaľ zverejňovať. "Pokiaľ nie je ukončený spôsobom podľa zákona, prezentovanie akýchkoľvek informácií by mohlo byť považované za zasahovanie do jeho výkonu a ovplyvňovanie výsledkov," spresnil minister. Podotkol, že ukončenie auditu a zverejnenie jeho výsledkov nie je viazané na vyhlásenie výzvy.

Zároveň avizoval zmenu vyhlášky, ktorá rieši zmenu obsadenia výberových komisií tak, aby jej členovia nemohli byť v prípadnom konflikte záujmov vzhľadom na to, že boli súčasne aj prijímatelia dotácií. "Na základe takto upravenej vyhlášky bude pokračovať výzva," dodal.

Ministerstvo spravodlivosti SR zrušilo dotačnú výzvu na podávanie žiadostí o poskytnutie dotácie v programe Ľudské práva 2024 s alokáciou 769.500 eur, prostriedky plánuje použiť na pomoc obetiam násilia. Tiež hovorilo o podozreniach z manipulácie pri výbere úspešných žiadateľov o dotácie na podporu ľudských práv.