Šutaj Eštok tvrdí, že pri vyšetrovateľoch zákon neporušil, vysvetlí to aj v NRSR

Bratislava 5. novembra (TASR) - Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) trvá na tom, že pri postavení niektorých policajných vyšetrovateľov mimo služby zákon neporušil. Práve naopak. Reagoval tak na iniciatívu PS, ktorého poslanci chcú v Národnej rade (NR) SR iniciovať jeho odvolávanie.

"Rád v parlamente poslancom za PS vysvetlím, že podľa zákona o štátnej službe policajtov som povinný postaviť mimo služby každého príslušníka polície, ktorý je dôvodne podozrivý z porušenia zákona. Ak teda niekto tento zákon porušil, boli to práve predchádzajúci ministri vnútra, pretože nekonali - to však 'progresívcom' vôbec neprekážalo," uviedol minister. Deklaroval, že pod jeho vedením sa v polícii bude zákon dodržiavať a platiť pre všetkých. Odmieta tolerovať privilégiá.

Poslanec za PS Michal Truban v diskusnej relácii TV Markíza Na telo avizoval iniciatívu hnutia na odvolávanie ministra. A to v súvislosti s postavením viacerých vyšetrovateľov mimo služby. Podľa PS porušil zákon, keďže vyšetrovatelia mali status chráneného oznamovateľa.

Minister vnútra rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Odvolal sa na zákon. Právny zástupca policajtov Peter Kubina označil rozkaz ministra za neplatný. Podotkol, že takýto krok si vyžaduje vzhľadom na ich status chránených oznamovateľov súhlas úradu, ktorý udelený nebol.