Ústav pamäti národa zverejnil prehľad predstaviteľov komunistického režimu

Bratislava 23. februára (TASR) - Ústav pamäti národa (ÚPN) na svojej webovej stránke zverejnil prehľad členov Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska (ÚV KSS) a prehľad členov vlád Slovenskej socialistickej republiky (SSR). TASR o tom informoval hovorca úradu Michal Miklovič.

ÚPN zverejnil prehľad 506 členov ÚV KSS za obdobie rokov 1945 až 1989 a prehľad 57 členov vlád SSR za obdobie rokov 1969 až 1989. "Ústav tak urobil v rámci zákonom stanovenej úlohy analyzovať účasť osôb na komunistickom režime. Členovia straníckych a mocenských orgánov nesú politickú zodpovednosť za výkon štátnej moci počas komunistického režimu," ozrejmil Miklovič.

ÚV KSS bol najvyšším orgánom strany v období medzi jej zjazdami. Jeho hlavnou úlohou bolo uplatňovanie politiky Komunistickej strany Československa na Slovensku. Uznesenia výboru boli záväzné nielen pre nižšie stranícke orgány, ale aj pre orgány štátnej správy. Vláda SSR bola najvyšším výkonným orgánom štátnej moci na území SSR. Vznikla 1. januára 1969 v dôsledku federalizácie Československej socialistickej republiky.