ÚV SR: Premiér a Herzog hovorili o spolupráci v oblasti obrany či výskumu

Bratislava 4. septembra (TASR) - O spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti, výskumu a vývoja či energetiky hovorili v pondelok v Bratislave premiér Ľudovít Ódor a izraelský prezident Jicchak Herzog. TASR o tom informovali z tlačového a informačného odboru Úradu vlády (ÚV) SR. Obaja predstavitelia ocenili vysokú kvalitu a intenzitu vzájomných vzťahov, ktoré sa citlivo vysporiadali s tragickou minulosťou a dnes sa orientujú na budúcnosť.

"Pre Slovensko a jeho ozbrojené sily je moderný obranný priemysel Izraela mimoriadne zaujímavým partnerom. Posilňovanie našich obranných kapacít nákupom moderných izraelských rádiolokačných technológií vytvára predpoklady pre ďalšie prehlbovanie spolupráce v sektore obrany a bezpečnosti," uviedli z ÚV SR.

V oblasti energetiky potvrdil Ódor záujem Slovenska konkretizovať možnosti dodávok skvapalneného zemného plynu z Izraela na Slovensko.

Ako priblížili, Izrael je jedným zo svetových lídrov v oblasti startupov a inovácií a pre Slovensko je v tomto inšpiráciou. Prehlbovaniu spolupráce v oblasti výskumu a vývoja nových technológií a prístupov napríklad v zdravotníctve či poľnohospodárstve by mali napomôcť intenzívnejšie kontakty študentov a akademikov, priblížili z ÚV SR.

Ódor zagratuloval Herzogovi k 75. výročiu vzniku Izraelského štátu a zaželal jeho ľuďom mier, prosperitu a stabilitu.

lul ima