ÚVO nezistil porušenie zákona pri nákupe vrtuľníka priamym rokovacím konaním (2)

Bratislava 3. júna (TASR) - Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) nezistil pri nákupe vrtuľníka, ktorý v roku 2022 realizovalo ministerstvo vnútra (MV) priamym rokovacím konaním, porušenie zákona o verejnom obstarávaní. Vyplýva to z rozhodnutia o kontrole zverejneného na webe úradu. Proti rozhodnutiu nie je možné podať odvolanie. Upozornil na to bývalý minister vnútra Roman Mikulec (hnutie Slovensko), za ktorého sa vrtuľník kupoval.

"V konaní o preskúmanie úkonov kontrolovaného po uzavretí zmluvy (úrad, poznámka TASR) nezistil porušenie zákona o verejnom obstarávaní, ktoré malo alebo mohlo mať vplyv na výsledok verejného obstarávania," skonštatoval ÚVO. Ministerstvo podľa rozhodnutia splnilo podmienky na priame rokovacie konanie.

Ministerstvo vnútra (MV) SR rozhodnutie ÚVO akceptuje. "Aspoň nevyjdú nazmar milióny eur, ktoré svojvoľne a nekoncepčne na nákup vrtuľníka použil bývalý minister vnútra Roman Mikulec," poznamenal hovorca rezortu Matej Neumann. Na tom, aby sa vrtuľník začal používať, ministerstvo podľa vyjadrenia intenzívne pracuje. "Jeho nevyužívanie je spôsobené predbežným opatrením súdu, ktoré spôsobilo zrušenie plánovaných úkonov vyplývajúcich zo zmluvy s dodávateľom, ktoré bolo medzičasom zrušené," pripomenul.

Vrtuľník Leonardo AW 189 spolu s vybavením a výcvikom pre pilotov kúpilo v decembri 2022 ministerstvo za vyše 13 miliónov eur priamym rokovacím konaním. Okamžitý nákup minimálne jedného vrtuľníka označilo vtedy za nevyhnutný na zachovanie schopnosti plnenia úloh Leteckého útvaru MV SR. Zmluva bola napadnutá aj na súde. Niekoľko mesiacov ho po neodkladnom opatrení ministerstvo nemohlo používať.

UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená o 3. odsek.