ÚVZ SR upozorňuje na viacero nebezpečných kozmetických výrobkov

Bratislava 1. augusta (TASR) - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na viacero nebezpečných kozmetických výrobkov. Do systému Safety Gate Rapex - systému EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch ich nahlásili kontrolné orgány v Maďarsku, Španielsku, Českej republike a Rakúsku. TASR o tom informoval odbor komunikácie ÚVZ SR.

Ide o produkty, ktoré obsahujú zakázanú látku Butylphenyl Methylpropional. Sú medzi nimi lak na vlasy Hajlakk erős, krém na ruky Lorin, toaletná voda pre mužov Islanders Eau de toilette for men, kozmetická súprava Adidas Pure game. Ale aj sprchový gél, dezodorant, pena na holenie, výrobok po holení a voda po holení Alex for men.

Rovnako sú medzi nimi toaletná voda a dezodorant Eau de toilette & roll on deodorant značky Cuba original, Bánfy hajszesz toniká na starostlivosť o vlasy, toaletná voda Air-val, After sun cooling gel – výrobok na ochranu pred slnečným žiarením, kozmetická súprava Let's Celebrate Hand care set. Kontrolóri nahlásili aj toaletné a parfumované vody Love you! Eau de parfu, Sweet Secrects, Star nature Marshmallow, Star nature Melon.

ÚVZ upozorňuje aj na produkt Skin Beauty Super whitening cream – krém na zosvetlenie pokožky. Obsahuje Hydroquinone, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch. "Hydrochinón je látka, ktorá je určená len na profesionálne použitie iba do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie," upozornil úrad.

Varuje aj pred detskou kozmetickou súpravou Pop girl beauty cases and sets. Výrobky z nej obsahujú zmes konzervačných látok Methylchloroisothiazolinone a Methylisothiazolinone, čo je rovnako v rozpore s európskymi predpismi. "Zmes je povolená len do zmývateľných výrobkov. Vo výrobkoch bola zistená aj prekročená koncentrácia látky - Bronopol, ktorá nie je uvedená v zozname zložiek. Výrobky môžu spôsobiť alergické reakcie u citlivých osôb," dodal ÚVZ.