V. Orbán: Po atentáte na Fica musí Maďarsko bojovať za mier osamotene

Budapešť/Bratislava 16. mája (TASR) - Po vlaňajších parlamentných voľbách sa Slovensko vydalo na cestu presadzovania mieru, čo znamenalo pre Maďarsko veľkú pomoc. Stredajším atentátom na predsedu vlády SR Roberta Fica však bol tento proces pozastavený a Maďarsko zostalo v snahách o mier osamotené. Upozornil na to vo štvrtok na sociálnej sieti maďarský premiér Viktor Orbán, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

"Na predsedu slovenskej vlády spáchal atentát ľavicový aktivista. Robert Fico nebude pracovne aktívny v najdôležitejších mesiacoch. Veríme v jeho uzdravenie, ale dnes zostávame v boji za mier osamotení. Odteraz musíme bojovať sami dvojnásobnou silou. Európske voľby sa stali dôležitejšími ako kedykoľvek predtým. Násilie sa musí skončiť," napísal Orbán.

Roberta Fica (Smer-SD) v stredu po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej postrelili. Na mieste padlo päť výstrelov, útočníka zadržala polícia. Premiéra previezli v kritickom stave vrtuľníkom do nemocnice v Banskej Bystrici. Lekárom sa podarilo jeho stav stabilizovať, avšak podľa štvrtkového vyjadrenia vicepremiéra a ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD) ešte nie je mimo ohrozenia života.