Viacerí ministri si pripomenuli výročie vzniku prvej Československej republiky

Bratislava 28. októbra (TASR) - Viacerí ministri si pripomenuli 105. výročie vzniku prvej Československej republiky, ktoré je na Slovensku štátnym sviatkom. Získané skúsenosti zo spoločného štátu podľa nich prispeli k budovaniu samostatného Slovenska. Vyzdvihli tiež súčasný pozitívny vzťah s Českou republikou.

"Vytvorenie spoločného štátu zároveň zakorenilo demokratické hodnoty, na ktoré sme nezabudli ani po desaťročiach totality a neslobody. Táto éra nám pripomenula, že demokracia nie je samozrejmosťou a je dôležité ju chrániť," uviedol minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) na sociálnej sieti.

Podľa vicepremiéra Petra Kmeca (Hlas-SD) patril štát Čechov a Slovákov k najdemokratickejším v medzivojnovej Európe. "Získané skúsenosti v spoločnom súžití s Čechmi prispeli k postupnému budovaniu slovenského národného sebavedomia, ktoré vyústilo napokon do vzniku samostatného štátu," ocenil.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) považuje pokojný vznik Československa za výsledok diplomatickej šikovnosti Tomáša G. Masaryka a Milana R. Štefánika. "Vo svetle obrovských konfliktov hneď za našimi hranicami, ale aj na Blízkom východe, je ešte vzácnejšie to, čo ukrýva naša história," povedala.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) spomenul okrem Masaryka a Štefánika aj prínos Andreja Hlinku, ktorý hral podľa neho kľúčovú úlohu.

"Vznik a existencia spoločného štátu bola neoceniteľnou skúsenosťou pre slovenský národ na jeho ceste k vlastnej modernej štátnosti," dodal šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).