Víťazom volieb je Smer-SD, prezidentka ho poverí zostavením vlády - súhrn

Bratislava 1. októbra (TASR) - Víťazom sobotných (30.10.) predčasných parlamentných volieb je strana Smer-SD. Do Národnej rady SR sa dostalo dokopy sedem politických subjektov. Čaká sa na povolebné rokovania. Smer-SD ako víťaz volieb avizoval, že rokovania začne až po poverení od prezidentky Zuzany Čaputovej. Poverí ho v pondelok. TASR prináša súhrn z volebného víkendu.

- Víťazom sa stal Smer-SD (42 poslancov). Do parlamentu sa dostali aj Progresívne Slovensko (32 poslancov), Hlas-SD (27 poslancov), koalícia OĽANO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (16 poslancov), KDH (12 poslancov), SaS (11 poslancov) a SNS (10 poslancov). Oficiálne výsledky v nedeľu potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

- Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok (2. 10.) poverí víťaza volieb, stranu Smer-SD zostavením vlády. Voľby boli podľa nej slobodné, demokratické a vytvorili reálny obraz spoločnosti. Za zrkadlo spoločnosti považuje výsledky premiér Ľudovít Ódor. Voľbu ľudí rovnako ako hlava štátu rešpektuje.

- Smer-SD bude viesť rokovania o zostavení vlády až po poverení od prezidentky. Najbližšie dva týždne chce líder Smeru-SD Robert Fico rokovať s ostatnými stranami o programoch. Až po dohode sa podľa neho možno baviť o zostavovaní vlády. Ako líder víťaznej strany sa bude uchádzať o post predsedu vlády. Nateraz nekonkretizoval, s ktorými stranami bude rokovať, alebo ktoré preferuje ako koaličných partnerov.

- Hnutie Progresívne Slovensko (PS) chce urobiť všetko pre to, aby Fico nevládol, hoci víťazstvo Smeru-SD v parlamentných voľbách rešpektuje. Vyhlásil to šéf hnutia Michal Šimečka. Existujú podľa neho dve možné koalície, jedna vedená Smerom-SD, druhá by pozostávala z PS a ďalších partnerov. Rozhodujúce podľa Šimečku bude, ako sa k výsledkom postaví Hlas-SD.

- Strana Hlas-SD bude rokovať o povolebnej spolupráci s každým, kto ju pozve. Deklaroval to jej líder Peter Pellegrini. Hovorí o potrebe stabilnej koalície, za podmienky si stanovuje priority z programu. Myslí si, že sa dajú funkcie podeliť aj tak, aby dvaja bývalí premiéri nemuseli sedieť spolu v jednej vláde, napríklad by mohlo ísť o funkciu predsedu parlamentu.

- Koalícia OĽANO a priatelia, Kresťanská únia (KÚ) a Za ľudí nebude súčasťou novej vlády, ale pôjde do opozície. Avizoval to líder hnutia OĽANO a priatelia Igor Matovič s tým, že iná kombinácia neexistuje.

- Predseda KDH Milan Majerský si vie predstaviť aj prípadnú koalíciu s PS a SaS, no pripomenul červené čiary, ktoré si KDH "nakreslilo". Na otázku o prípadnej spolupráci so Smerom-SD reagoval, že postoj musí odsúhlasiť celoslovenská rada KDH. Tá by mala zasadnúť o dva týždne.

- Podľa podpredsedu SaS Branislava Gröhlinga treba urobiť všetko pre to, aby nevznikla vláda Smeru-SD. Jazýčkom na váhach bude podľa neho líder Hlasu-SD Pellegrini. Hovoriť o podmienkach SaS na vstup do koalície považuje zatiaľ za predčasné.

- V SNS nevidia zmysluplnejšiu alternatívu ako vytvorenie vlády zo strán Smer-SD, Hlas-SD a SNS. Skonštatoval to Tomáš Taraba, ktorý kandidoval za SNS. Podľa neho si treba počkať na rokovanie medzi Smerom a Hlasom. Zdôraznil, že SNS sa nikomu "nepodkladá", no osloviť SNS mu príde najlogickejšie.

- Volebná účasť dosiahla 68,51 percenta, hlasovalo 3.007.123 voličov. Najvyššia účasť bola v Bratislavskom kraji (74,46 percenta), najnižšia v Košickom kraji (60,78 percenta).

- Celý proces spracovania výsledkov trval desať hodín a 38 minút. Je to o jednu hodinu a 17 minút kratší čas, ako trvala sumarizácia parlamentných volieb v roku 2020.

- V jednom okrsku v Prešovskom kraji sa nepodarilo sčítať hlasy a výsledky budú neplatné. Z toho dôvodu nie je v definitívnych výsledkoch 100 percent sčítaných zápisníc. Príčinou bolo zlyhanie členky okrskovej volebnej komisie, ktorá hodila do hlasovacej schránky nezistený počet obálok.

- Polícia eviduje v súvislosti s voľbami do Národnej rady SR spolu 123 podnetov. Počas volebného dňa ich zaznamenala 93. Počas volebného dňa polícia zaznamenala šesť trestných oznámení. Išlo o podozrenia z volebnej korupcie, marenia prípravy a priebehu volieb a ohováranie. Záchranári počas volieb zasahovali 23-krát.

- Výsledkom volieb sa venovali aj svetové tlačové agentúry AP, AFP, DPA aj Reuters. Poukazovali na to, že zmena po voľbách môže mať vplyv na postoj Slovenska k vojenskej podpore Ukrajiny. Ficovmu víťazstvu sa venovala aj väčšina maďarských médií, pričom osobitnú pozornosť venovali výsledkom maďarskej strany Aliancia.

- Český prezident Petr Pavel vyhlásil, že je v záujme ČR, aby sa cesty Slovenska a Česka nerozchádzali, a aby sa zachovali nadštandardné vzťahy. Český premiér Petr Fiala verí, že ČR bude so Slovenskom na vládnej úrovni naďalej úzko spolupracovať v prospech oboch krajín.

- Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán blahoželal Ficovi k "nespochybniteľnému" víťazstvu. Vždy je podľa neho dobré spolupracovať s vlastencom a teší sa na to. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó napísal, že výsledky volieb otvárajú šancu na to, aby na Slovensku opäť vznikla stabilná vláda, a aby sa ďalej rozvíjali slovensko-maďarské vzťahy.

ala red zah