Vláda bude rokovať o investičných stimuloch, kryptoaktívach či oslavách SNP

Bratislava 2. mája (TASR) - Štát by mal v nasledujúcich rokoch podporiť investície do rozvoja elektromobility v Trnave a Dolnom Hričove sumou takmer 27 miliónov eur. Štátnu investičnú pomoc by mala dostať firma Meta System Slovakia, ZF Slovakia a Wia Slovakia. Vyplýva to z materiálov, o ktorých by vo štvrtok mala rokovať vláda. Kabinet Roberta Fica (Smer-SD) sa bude zaoberať aj reguláciou trhu s kryptoaktívami, podporou opatrení v sektore vinohradníctva a vinárstva či obnovou pamätníka SNP na Jankovom vŕšku.

Trh a služby spojené s kryptoaktívami majú byť lepšie regulované. Orgánom dohľadu nad touto oblasťou v SR bude Národná banka Slovenska (NBS). Vyplýva to z návrhu zákona o niektorých povinnostiach a oprávneniach v oblasti kryptoaktív, o ktorom bude vo štvrtok rokovať vláda.

Z trojice firiem, o podpore ktorých bude kabinet rokovať, sú dva z Trnavy. Výrobca automobilových komponentov ZF Slovakia plánuje v trnavskom závode diverzifikovať výrobu a spustiť produkciu 400- a 800-voltových elektromotorov. Na projekt za viac ako 132 miliónov eur by mohla spoločnosť dostať štátny investičný stimul vo výške 11,25 milióna eur vo forme úľavy na dani z príjmu.

Podobne by mohla dostať štátny stimul na podporu svojej investície aj ďalšia trnavská firma Meta System Slovakia. Tá plánuje investovať do nového závodu na palubné nabíjačky pre elektromobily viac ako 126 miliónov eur. Pokiaľ vláda stimul schváli, získa spoločnosť 9,25 milióna eur tiež vo forme úľavy na dani z príjmu.

Treťou spoločnosťou, o ktorej bude vláda rokovať, je kórejská Wia Slovakia. Tá plánuje v Dolnom Hričove pri Žiline zriadenie prevádzky na výrobu hnacích hriadeľov pre elektromobily. Rezort hospodárstva navrhol pre túto firmu štátnu investičnú pomoc 6,36 milióna eur tiež vo forme úľavy na dani z príjmov.

Súčasťou aktivít v rámci osláv 80. výročia Slovenského národného povstania (SNP) by mala byť aj obnova pamätného miesta na Jankovom vŕšku pri obci Uhrovec. Štát má na renováciu mohyly s pomníkom i zabezpečenie spomienkových osláv na tomto mieste vyčleniť 265.893 eur.

Jedným z naplánovaných bodov štvrtkového rokovania vlády je schválenie nariadenia, ktorým sa ustanovujú pravidlá poskytovania podpory na vykonávanie opatrení Strategického plánu spoločnej poľnohospodárskej politiky v sektore vinohradníctva a vinárstva. Podporu na vykonávanie opatrení v sektore vinohradníctva a vinárstva možno podľa tohto materiálu poskytnúť najskôr v poľnohospodárskom finančnom roku 2027. Netýka sa to reštrukturalizácie alebo konverzie vinohradu vykonávaného výsadbou nového vinohradu na terase ani informačných akcií o víne.