Vláda: Má riešiť odvolanie šéfa SIS aj viaceré legislatívne návrhy

Bratislava 23. augusta (TASR) - Doterajší riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Michal Aláč má skončiť vo funkcii. Návrhom na jeho odvolanie pre prezidentku Zuzanu Čaputovú sa má v stredu zaoberať vláda. Ešte v pondelok (21. 8.) tento bod rokovania kabinetu avizoval premiér Ľudovít Ódor.

Odvolávanie súvisí s obvinením z trestných činov, ktorému Aláč v súčasnosti čelí. Prezidentka šéfa "tajných", ktorého vymenúva a odvoláva na návrh vlády, už postavila dočasne mimo služby.

Vláda sa na svojej 13. schôdzi bude zaoberať návrhmi legislatívnych zmien, o ktorých má parlament rokovať na mimoriadnej schôdzi začiatkom septembra. Návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti prináša skrátenie ordinačných hodín ambulantných pohotovostí z 22.00 na 20.00 h, rovnako i zvýšenie poplatkov za návštevu ambulantných pohotovostí a urgentov. Zmena Trestného zákona má zasa zabezpečiť dostatočnú kontrolu osôb, ktorým bola uložená ambulantná forma ochranného liečenia.

Vláda bude takisto schvaľovať návrh na uvoľnenie prostriedkov pre strategický park Valaliky a tiež investičný stimul vo výške 1,5 milióna eur na rozšírenie a modernizáciu výroby modulov recirkulácie výfukových plynov. Spoločnosť Mahle Behr Námestovo má s investičnou podporou do roku 2025 vytvoriť 60 nových pracovných miest.

Ministerstvo pôdohospodárstva na rokovanie predkladá aktualizáciu nariadenia vlády, podľa ktorej dostanú mimoriadnu podporu kompenzujúcu dovoz obilia a olejnatých semien z Ukrajiny len pestovatelia pšenice.

Ministerstvo obrany zasa navrhuje začať verejné obstarávanie na rekonštrukciu malého areálu Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Ružomberku. V súčasnosti nevyužívané a pustnúce priestory majú po obnove slúžiť na administratívne účely a dočasné ubytovanie. Predpokladané náklady predstavujú takmer 11,5 milióna eur.

Kabinet bude tiež schvaľovať ciele a priority na najbližšie päťročné obdobie v oblasti vzdelávacej, výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti vysokých škôl.