Voľby23: P. Pellegrini: Budeme rokovať s každým, kto nás pozve (2)

Bratislava 1. októbra (TASR) - Strana Hlas-SD bude rokovať o povolebnej spolupráci s každým, kto ju pozve. Vyhlásil to líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. Zdôraznil, že "pozliepať" len tak strany dokopy, "aby to dalo počty", je z dlhodobého hľadiska nestabilné. Za podmienky si stanovuje priority zo svojho programu.

"Budeme rešpektovať zaužívané pravidlá. Počkáme si, kto dostane poverenie na zostavenie vlády. Budeme rokovať s každým, kto nás na rokovanie pozve, to je normálne legitímne. To, ako dopadnú rokovania, je druhá vec. Budeme sa musieť radiť, budeme mať zasadnutie predsedníctva, užšieho vedenia. Je to ešte dlhý proces, teraz uzatvárať koalície by bolo veľmi predčasné," povedal médiám.

Pellegriniho ešte nikto nekontaktoval. Ak to pôjde s pokojom a bez paniky, myslí si, že rokovania by sa mohli začať až v pondelok (2. 10.). "Budeme musieť rozmýšľať aj o kvalite potenciálnej koalície, aby sa zase po roku a pol nerozpadla, ako sme to videli predtým," povedal.

Pellegrini si myslí, že sa dajú funkcie podeliť aj tak, aby dvaja bývalí premiéri nemuseli sedieť spolu v jednej vláde, ale každý mohol zastávať dôstojnú ústavnú funkciu. Napríklad by mohlo ísť o funkciu predsedu parlamentu. "To ukážu až rokovania," povedal na margo delenia si funkcií.

Šéf Hlasu-SD by nerád tlmočil podmienky cez médiá. Za dôležité považuje dosiahnuť programový prienik. "Išli sme do volieb s politikou silného štátu, presadenia väčšieho vplyvu v strategických energetických podnikoch, zasiahnutia do cenovej politiky pri potravinách, seniorom plnohodnotný 13. dôchodok, veľký národný plán odstránenia regionálnych rozdielov a investície do jednotlivých častí Slovenska. To sú tie podmienky, s ktorými budeme na rokovania chodiť," vyhlásil.

Pellegrini zdôraznil, že si treba porovnať trojkoalíciu, kde sa ideovo strany zhodnú, a štvorkoalíciu, kde je "mišmaš" strán a hodnôt. "Nemyslím si, že štvorkoalícia takéhoto hybridného typu je taká pevná už od počiatku, že by mala vyslať signál, že štyri roky tu môže dovládnuť," povedal s tým, že to "nehádže úplne do koša" a všetko je otvorené. Pellegrini si vie "veľmi dobre" predstaviť spoluprácu s KDH, odpovedal na otázku, či by šiel radšej do trojkoalície s SNS alebo KDH. Hnutie by mohlo podľa neho vniesť pokoj a konzervatívny prístup k veciam. "Otázka je, či si to vie predstaviť KDH a či si to vie predstaviť víťaz volieb," povedal novinárom. Ľudia sa podľa neho nemusia báť, že by začalo Slovensko meniť zahraničnopolitický kurz. Deklaroval, že Hlas-SD nebude asistovať pri žiadnej demontáži demokratického zriadenia. Nepôjde do koalície, pokiaľ v nej nebude mať istotu stabilnej zahraničnopolitickej orientácie Slovenska. Pripomenul, že vzhľadom na výsledok, ak by Hlas-SD šiel do opozície, na Slovensku podľa neho nemôže vzniknúť žiadna normálna vládna koalícia.

UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená o posledný odsek.